V Polsku začala kampaň před druhým kolem prezidentských voleb

V Polsku se rozbíhá kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. V nedělním hlasování žádný ze 12 kandidátů nezískal nadpoloviční počet hlasů. Nejvíce voličů oslovil Donald Tusk - téměř 36 procent a jen o něco méně Lech Kaczyński - 33 procent. Oba se setkají v druhém kole 23. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na polského prezidenta Donald Tusk

Kandidát na polského prezidenta Donald Tusk | Zdroj: ČTK

Rozdíl v počtu hlasů mezi Donaldem Tuskem a Lechem Kaczyńskim je tak malý, že si zatím nikdo netroufne odhadnout, který z pravicových politiků zvítězí. "Víme, že nic nevíme. Výsledek druhého kola je úplně otevřený a šance obou kandidátů jsou zhruba stejné - je to tak půl na půl," uvedl v ranním vysílání Polského rozhlasu odstupující prezident Aleksander Kwaśniewski.

Kandidátům radí, aby se otočili čelem k masám: "Méně televize a více bezprostředních kontaktů s voliči. Kandidáti musí vyrazit do těch míst, kde jejich výsledky nebyly nejlepší a ukázat, že nejsou jen tvářemi z obrazovky, ale lidmi z masa a kostí, kteří se problémy voličů zajímají."

Bývalý polský prezident Lech Walesa klade vzniklou situaci za vinu jak špatným politikům, tak nezralým voličům: "Byl bych raději, kdybychom těch padesát milionů ušetřili a prezidenta zvolili už v prvním kole. My jsme ale tak bohatí, že si můžeme dovolit vyhodit 50 milionů oknem."

V nedělních volbách na třetím místě skončil šéf populistické Sebeobrany Andrzej Lepper s 15 procenty, následoval sociální demokrat Marek Borowski, kterému dalo hlas 10 procent polských voličů. Ze třiceti milionů oprávněných voličů se voleb zúčastnila polovina, přesněji řečeno 49,4 procenta.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme