V Polsku začaly parlamentní volby

V Polsku se úderem šesté hodiny ráno otevřely volební místnosti, v nichž může více než 30 milionů voličů rozhodnout o nové vládě. Všeobecně se očekává, že levice oslabená vlnou skandálů předá moc pravici. Kromě dnešních parlamentních voleb čekají zanedlouho Poláky také volby prezidentské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaň v Polsku

předvolební kampaň v Polsku | Foto: AFP

O 460 křesel v dolní sněmovně se uchází přes deset tisíc kandidátů, tedy 23 na jeden poslanecký mandát. V Senátu o jedno místo soupeří šest uchazečů.

Počet kandidátů s každými volbami stoupá, zatímco účast voličů trvale klesá. V letošních volbách se účast odhaduje mezi 40 až 55 procenty. Polští voliči mohou odevzdat svůj hlas v některé z více než 25.000 volebních místností. Mezi prvními odvolili starší lidé cestou na nedělní mši.

Volit mohou Poláci také na velvyslanectvích v 92 zemích světa kromě ambasády v Bagdádu, kde se volby z bezpečnostních důvodů nekonají. Vojáci ale mají možnost odevzdat svůj hlas na jedné ze tří polských základen v Iráku.

Předvolební průzkumy předpovídají vítězství pravice a drtivou porážku levicových stran. Příští koalici pravděpodobně sestaví strana Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských a Občanská platforma Donalda Tuska.

Spolu s parlamentními volbami zároveň oficiálně začala kampaň před prvním kolem prezidentských voleb 9. října. Její start ale poznamenala tragická nehoda jednoho z kandidátů. Na silnici v Sosnowci nedaleko Katovic zahynul prezidentský kandidát Polské strany práce Daniel Podrzycki. Jeho vůz z neznámých důvodů přerazil bariéru dělícího pásu a dostal se do protisměru.

42letý Podrzycki byl šéfem jedné z menších nekomunistických levicových stran spojených s nezávislými odbory, které vzešly z bouřlivých srpnových událostí roku 1980. Polská strana práce hájí zájmy horníků a zaměstnanců katovických hutí. Daniel Podrzycki včera odpoledne natáčel před jednou z hutí předvolební televizní spot. Smrt ho zastihla na cestě domů.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme