V Polsku začne pracovat nový parlament

Ve Varšavě se dnes poprvé sejde nový polský parlament. Vláda premiéra Jaroslawa Kaczyńského podá demisi a vznikne nová většinová koalice Občanské platformy a lidové strany, které byly v opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava | Foto: cs.wikipedia.org

O víkendu si nováčci mezi poslanci osvojovali základy parlamentní topografie. Bloudili v dlouhých parlamentních chodbách, ochutnávali nabídku restaurace a prověřovali pohodlnost postelí v poslaneckém hotelu. Ty se jim zdály příliš úzké. V novém Sejmu se vedle obvyklých profesí jako je právník nebo podnikatel objeví také první vítěz soutěže Velký bratr, příslušník horské služby, boxerka nebo také známý humorista Tadeusz Ross.

"Tento Sejm by měl být normální. Hádky a spory jsou běžné ve všech parlamentech, ale nám jde o to, aby to přinášelo i něco dobrého," přeje si polský satirik , známý pod pseudonymem Zulugula.

Mandátu se dnes ujme 460 poslanců a 100 senátorů. Dopoledne si vyzvednou průkazky a v 15 hodin se sejdou na první schůzi. Oproti zvyklostem prezident Lech Kaczyński nepromluví v Sejmu, což vyvolalo ostrou kritiku z řad opozice. Prezident se podle ní stále nemůže smířit s porážkou strany svého bratra Jaroslawa.

"Prezidenta tak bolí ztráta výkonné moci, že ztratil řeč. Nebo nám už prostě nemá co říci," poznamenal levicový poslanec Jerzy Szmajdziński. Podle prezidentových zastánců ale nikde není psáno, že prezident musí na první schůzi vystoupit.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme