V Polsku zahájili proces blahořečení papeže Jana Pavla II.

V Římě a Krakově dnes začal proces svatořečení zesnulého papeže Jana Pavla II. V katedrále krakovského Wawelu složili přísahu členové církevního tribunálu. Tato zvláštní komise má vyslechnout svědky zázraků, které Jan Pavel II. za svého pozemského života učinil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedou tribunálu se stal metropolita krakovský arcibiskup Stanislav Dziwisz, bývalý osobní tajemník Jana Pavla II. Dnes vedl v historické wawelské katedrále v Krakově modlitby, kterými procedury zahájil.

Aby člověk mohl být blahořečen, požaduje církev důkaz o alespoň jednom zázraku, který způsobil po smrti. Takový zázrak musí být důsledkem modlitby, kterou někdo žádal zesnulého o přímluvu u Boha. Aby byl blahoslavený svatořečen, tedy prohlášen za svatého, je třeba prokázat další posmrtný zázrak.

Jména svědků církev udržuje v tajnosti a neoznámí ani obsah svědeckých výpovědí. Podle obvyklých pravidel by proces blahořečení měl začít až pět let po úmrtí. Papež Benedikt XVI. ale brzy po nástupu do úřadu od této podmínky v případě Jana Pavla II. upustil a otevřel cestu k rychlému postupu.

Jan Pavel II. zemřel 2. dubna. Polští věřící si přejí co nejrychlejší uvedení papeže mezi svaté. Již při jeho pohřbu několik tisíc lidí naléhalo skandováním "Santo, subito santo!" (Ať je hned svatý!), aby byl okamžitě prohlášen svatým. Proces beatifikace se ale může protáhnout i na několik let.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme