V Polsku zatím není jasné, kdy dojde k ratifikaci smlouvy s USA o základně

V Polsku zatím nemají jasno v tom, kdy dojde k ratifikaci smlouvy se Spojenými státy o protiraketové základně. Parlament to do konce roku pravděpodobně nestihne. Polské vedení podle všeho čeká na nového amerického prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Lech Kaczyński se vyslovil pro co nejrychlejší ratifikaci dohody se Spojenými státy. Parlament ale ještě předtím musí přijmout zákony doprovázející tuto dohodu. Náměstek ministra obrany Stanislaw Komorowski pochybuje o tom, že parlament stihne tyto zákony projednat do konce roku.

V Polsku momentálně pobývá šéf americké protiraketové obrany generál Henry Obering. Ten prohlásil, že americká strana by byla velmi ráda, kdyby Polsko ratifikovalo dohodu o základně ještě letos.

V České republice už začala Poslanecká sněmovna i přes odpor opozice projednávat smlouvy o radarové základně v Brdech, které je stejně jako polské raketové silo součástí amerického protiraketového dneštníku. Hlasovat se o nich bude zřejmě v prosinci. Čeští senátoři řekli, že chtějí o smlouvách o americkém radaru hlasovat až v novém povolebním složení.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme