V Polsku zvažují systém elitních vysokých škol

Polská vláda chce radikálně zlepšit úroveň vysokého školství. To má umožnit systém elitních škol, které získají mimořádnou finanční pomoc státu, aby si mohly dovolit zaplatit výzkum i zahraniční profesory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jagellonská univerzita v Krakově | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně školství Barbara Kudrycká navrhuje vytvořit několik "polských Oxfordů". "Státní rozpočet nikdy nebude schopen financovat kvalitní vědeckou základnu na všech pěti stech vysokých školách, vytvořme proto několik elitních škol, ve kterých budou ty nejnadanější studenty učit největší světové kapacity v daném oboru," argumentuje ministryně školství. To by stát za pomoci prostředků z Evropské unie byl schopen zaplatit.

Zbylé školy by se věnovaly vzdělávání magistrů a bakalářů, kterých je potřeba nejvíc. Ministryně Kudrycká a její tým také uvažují o zavedení školného na státních vysokých školách. Prezident Lech Kaczyński ale dal najevo, že takový zákon nepodepíše.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme