V polských Krkonoších lavina zavalila dva členy horské služby

Dva lidské životy si vyžádala lavina, která se zřítila na polské straně Krkonoš. V oblasti Malého stawu zasypala dva pracovníky polské horské služby. Předchozí zprávy uváděly, že se jednalo o turisty. Horská služba z obou stran hranice muže sice vyprostila ze sněhu živé, ale lékařům se je přes veškerou snahu nepodařilo zachránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krkonoše | Foto: Jan Rosenauer

Jeden z mužů byl polskou Leteckou záchrannou službou přepraven do nemocnice v Jelení Góře, kde krátce po převozu podlehl zraněním. Druhý zemřel ve fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Na místě zasahovali polští i čeští záchranáři. "Délka laviny byla cca 600 až 700 metrů, lavina dojela asi 30 metrů od Malého stawu a výška nánosu byla okolo osmi metrů," popisuje situaci náčelník horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Dva zaměstnanci horské služby se na lyžích vydali do oblasti Malého jezera, kde se s nimi utrhla lavina. Díky tomu, že u sebe měli vysílačky, se kolegům podařilo je najít po několika hodinách.

Jde o terény lavinového charakteru. Podmínky jsou tam takové, že lavina se může utrhnout v kterékoli chvíli, bez zásahu člověka, a uvolní se tím spíše, když se tam někdo prohání na lyžích, řekl jeden ze šéfů horské služby.

Martin Dorazín, Eliška Pilařová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme