V Pompejích se zřítil Dům gladiátorů

V Pompejích se zřítila jedna z nejlépe uchovávaných památek - Dům gladiátorů. Zbytky tohoto antického města v Neapolském zálivu, které se uchovaly pod sopečným popelem Vesuvu od erupce v 1. století našeho letopočtu, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. A přestože lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků, poslední dobou výrazně chátrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pompeje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dům gladiátorů byl v době kolapsu prázdný, trosky tedy nikoho nezranily. Unikátní stavba zdobená freskami s válečnou tematikou patřila k nejvýznamnějším památkám města, které v prvním století našeho letopočtu pohřbil výbuch sopky Vesuv.

Dům galdiátorů nebo glaldiátorská škola byla budova určená pro výcvik gladiátorů s výklenky, do kterých si gladiátoři ukládali zbraně a šaty. V mezaninu budovy pak byly fresky, které ale znají pouze archeologové. Návštěvníci Pompejí si totiž Dům gladiátorů mohli prohlédnout pouze z venku.

Oficiální místa spekulují, že za pád budovy mohou vytrvalé deště. Kritici ale vidí příčiny spíš v dlouhodobém zanedbávání celé památkové oblasti, která je údajně v dezolátním stavu.

Dům gladiátorů byl zdemolován bombou za druhé světové války a v 50. letech rekonstruován. Dům dostal betonový strop a střechu a právě tíha stropu zřejmě destabilizovala zdi.

Nejedná se o první případ z tohoto roku. V lednu a v září došlo k poškození dalších dvou domů v Pompejích. Ruiny antického města přitom navštíví přes dva a půl miliónu návštěvníků ročně.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme