V Port-au-Prince přistála první loď s pomocí

Přístav v haitské metropoli opět přijímá lodě. Devět dní po ničivém zemětřesení přistála v Port-au-Prince první loď se 123 tunami humanitární pomoci. Podle Organizace spojených národů otevření přístavu výrazně zjednoduší dodávky léků a potravin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiťané se snaží na lodích opustit Port-au-Prince | Zdroj: ČTK

Je to třetí cesta, kudy na Haiti proudí humanitární pomoc. Zatím se vozila na nákladních vozech po souši z Dominikánské republiky a vzduchem na letiště v Port-au-Prince. Podle údajů OSN přistává denně v haitské metropoli na 150 letadel s pomocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Dominikánské republiky se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák

Potíž ale nespočívá v tom, že by se pomoc nedostala na Haiti, ale v tom, že se složitě dostává k Haiťanům. Humanitární organizace, které v Port-au-Prince působí, si stále stěžují na problémy s logistikou. To potvrzuje i zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák, který se v pátek přesunul do sousední Dominikánské republiky.

"Situace se zlepšuje, pomoci proudí mnohem více, než na začátku. Problémy s logistikou ale zůstávají. Stále je obtížné dostat pomoc k postiženým lidem. I tady se ale situace zlepšuje."

"Ještě včera jsem v Port au Prince sledoval, jak z letiště létá jeden americký vrtulník za druhým, přistávají na kopci za městem, kam si pro pomoc přicházejí lidé. V centru města je ale stále vidět mnoho zoufalých lidí," uvedl Polák.

Dvě ženy přežily 10 dnů v sutinách

Dvě ženy ve věku 84 a 69 let přežily v sutinách po zemětřesení na Haiti. Starší zachráněná je podle informací lékařů ve stabilizovaném stavu, u druhé je stav kritický.

Pravděpodobnost, že další živí lidé jsou ještě v troskách, je podle názoru odborníků už velmi minimální. Svou práci proto na místě ukončil britský záchranný tým a další se chystají v nejbližších hodinách a dnech.

Dosud se podařilo z trosek po katastrofě vyprostit 130 lidí.

Lidé utíkají z Port-au-Prince

Haitská vláda se mezitím snaží přestěhovat až 400 tisíc obyvatel Port-au-Prince do provizorních táborů mimo město. Bojí se, že v hlavním městě vypuknou epidemie. Někteří lidé se snaží metropoli opustit sami a hledají azyl na méně postiženém severu ostrova.

Někteří Haiťané se také snaží dostat také do sousední Dominikánské republiky. Trochu překvapivě jich ale není mnoho. Podle Poláka jsou sice všechny tři hraniční přechody hlídané, hranice je ale rozhodně propustná.

"Žádný velký exodus sem do Dominikánské republiky se nekoná. V hlavním městě Santo Domingu sice Haiťané jsou, ale jde spíše o bohatší lidi, kteří bydlí v hotelech," řekl Polák.

Reportér Radiožurnálu to vysvětluje tím, že v Dominikánské republice nevznikají žádné velké utečenecké tábory, kde by bylo o lidi z Haiti postaráno. "Nemají vlastně kam přijít i proto asi míří na nějaké bezpečnější místo ve vlastní zemi, kde budou mít dostatek vody a jídla," myslí si Polák.

Čísla sbírkových účtů:
Lékaři bez hranic: 2101050700/2700, V.S. 111
Člověk v tísni: 40954095/0300, bez V.S.
Charita: 35-1868350237/0100, V.S. 99999
ADRA: 40284028/0300, V.S. 391
Český červený kříž: 222826/5500, bez V.S.

Přispět můžete i prostřednictvím dárcovských SMS a to ve tvaru DMS HAITI nebo DMS SOSHAITI nebo DMS ADRA, na čísle 87777.

Igor Maňour, Pavel Polák, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme