V Portoriku hrozí záplavy, úřady evakuují přes 70 000 lidí

Více než 70 tisíc lidí vyzvaly úřady na Portoriku k evakuaci kvůli přeplněné vodní nádrži Guajataca. Podle záchranářů se v nebližších hodinách nebo dnech protrhne. Hráz poškodily přívaly vody přinesené hurikánem Maria, který se přes ostrov přehnal před dvěma dny a připravil tam o život nejméně 6 lidí.

San Juan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbouřené vody v Portoriku

Rozbouřené vody v Portoriku | Zdroj: Reuters

Na většině území Portorika kvůli hurikánu stále nefunguje elektřina a řada cest je uzavřená. To komplikuje i evakuaci lidí žijících pod poškozenou přehradou.

V pátek tamní úřady zahájily evakuaci obyvatel na západě Portorika kvůli obavám, že přeteče přehrada Guajataca. Meteorologové tam varují i před dalšími silnými dešti.

Povodně podle serveru NWS hrozí především městům Isabela a Quebradillas, které jsou od sebe vzdáleny přibližně šest mil. Isabela má přibližně 45 000 obyvatel, zatímco v Quebradillas žije 25 000 lidí.

Americké televizi CNN to řekl ministr zahraničí Portorika Gerardo Rivera Marín.

Na Portoriku, kde vítr a lijáky, které bouři provázejí, poničily stovky domů, způsobily záplavy a vyřadily z provozu elektrickou rozvodnou síť na celém ostrově.

Úplná obnova dodávek elektřiny podle starostky metropole San Juan Carmen Yulinové potrvá několik měsíců. Prezident Donald Trump vyhlásil v Portoriku stav přírodní katastrofy, což umožní rychlejší uvolnění peněz z federálních fondů.

jra, maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme