V Portugalsku schválili částečnou legalizaci interrupcí

Portugalští zákonodárci schválili částečnou legalizaci interrupcí. Ty bude možné provést do desátého týdne těhotenství na žádost ženy v zařízeních, která jsou státem k tomu autorizovaná. Pro zmírnění zákona o potratech se už v únoru vyslovila většina Portugalců, kvůli nízké volební účasti ale nebylo referendum pro vládu závazné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec | Foto: Jiří Hošek

Výsledků referenda využila vláda premiéra Josého Sócratese a předložila návrh příslušného dokumentu parlamentu.

Pro zákon hlasovali socialističtí a komunističtí poslanci, zákonodárci Zelených a radikálního Levicového bloku. K nim se připojilo 21 poslanců z opoziční liberální sociálnědemokratické strany. Pravicová Lidová strana hlasovala proti a vyzvala prezident Aníbala Cavaca Silvu, aby zákon vetoval.

Předešlý zákon z roku 1984 patřil k nejpřísnějším v Evropě a Portugalky, které potrat podstoupily, mohly být odsouzeny až na tři roky vězení. Výjimkou bylo znásilnění, ohrožení života matky nebo deformace plodu. Za provedení interrupce mohl být potrestán odnětím svobody i lékař.

Podle studie, kterou loni v prosinci zveřejnila Asociace pro rodinné plánování, potratilo v roce 2005 nelegálně 18.000 Portugalek.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme