V poškozené japonské atomové elektrárně stále hrozí exploze

Počet obětí v Japonsku se podle nejhorších scénářů odhaduje na 10 tisíc. Čtvrt miliónu lidí připravily živly o domovy. Záchranáři pátrají po přeživších, zatím se jim ale nepodařilo dostat do všech zasažených oblastí. Premiér Japonska pak oznámil, že jeho země čelí nejhorší krizi od konce druhé světové války.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko se pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení

Japonsko se pomalu vzpamatovává z ničivého zemětřesení | Zdroj: Reuters

Otázky také vyvolává rozsah poškození dvou japonských jaderných elektráren. Nadále totiž hrozí výbuch v zařízení Fukušima 1.

„Podle posledních informací japonské vlády nefunguje chlazení ve třetím reaktoru, potíže mají i první a druhý reaktor, ale nejhorší situace je u toho třetího. Dokonce už se tady mluví o možnosti výbuchu,“ hlásí přímo z Fukušimy zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z japonské Fukušimy se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

„Okolní obce připomínají města duchů, prakticky všude je zhasnuto, našel jsem sám jedno jediné místo k ubytování, což je jakýsi motel, který teď ale slouží jako evakuační centrum.“

Na některých místech docházejí potraviny, z regálů obchodů mizí úplně vše, a to i metropoli Tokiu.

„Nemluvě o těch obcích, kterými jsem projížděl tady v okolí Fukušimy, kde skutečně není nikde nic, není voda, lidé se snaží marně domoci čehokoliv; v regálech seženete maximálně možná ocet anebo nějaký alkohol, ale jinak nic jiného.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Japonsku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu i Igor Průša, student Tokijské univerzity

„Oni říkávají, že prostě chtějí mít jistotu, že se zásobí alespoň něčím do budoucna, protože nikdo neví, jakým směrem se situace bude vyvíjet.“

Možná ještě horší je pak podle našeho zpravodaje situace s pohonnými hmotami. "Skutečně maximálně každá šestá sedmá benzinová stanice byla otevřena, ale před ní byly několikahodinové fronty, ale to bylo blíže u Tokia.“

„Tady u Fukušimy je už zavřené úplně vše, takže uvidíme ráno, jestli nějaké dodávky budou obnoveny. Jinak co mám informace, tak už jsou uzavírány benzinové pumpy i přímo v Tokiu.“

Jak ve vysílání Radiožurnálu řekl Igor Průša, který studuje v Tokiu na univerzitě, zásobování potravinami v japonské metropoli už funguje v podstatě normálně.

„V supermarketech byly potraviny nedostupné maximálně tak do včerejška, což bylo dva dny po tom hlavním zemětřesení, v tuto chvíli už distribuce potravin prakticky funguje bez problémů.“

„Jediná věc, která stále trvá, jsou ty neustálé otřesy, kterých je tady tak 150 za jeden den, takže jsme stále jakoby na vodě. Ale ta krizová situace vůbec Tokio nepostihuje,“ dodal Igor Průša.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme