V poslední televizní debatě měl opět navrch Barack Obama

Barack Obama opět zabodoval. V poslední televizní debatě amerických prezidentských kandidátů působil lépe než jeho republikánský soupeř John McCain a dál tak zůstává favoritem listopadových voleb. Shodují se na tom první bleskové průzkumy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, John McCain | Foto: AFP

Barack Obama podle všeho získal v debatě důležité body u nerozhodnutých voličů. Právě oni budou za tři týdny při volbách jazýčkem na vahách, který rozhodne mezi dvěma prezidentskými kandidáty.

O tom, že Obama působil v debatě lépe, vypovídají nejen průzkumy televizní stanice CNN a vlivné mediální organizace Politico, ale i komentátoři konzervativní a prorepublikánské stanice Fox. Ti říkají, že debata nezměnila poměr sil v prezidentské kampani.

To znamená, že má stále převahu Barack Obama, který se tak zdá být kandidátem s výrazně větší nadějí na zvolení. Před volbami 4. listopadu vede demokratický kandidát v průzkumech o čtyři až 14 procent.

Republikánskému senátorovi nepomohl ani útočnější styl, ve kterém se opakovaně snažil přesvědčit diváky, že Obama by zvyšoval daně i státní výdaje. McCain se během vystoupení také několikrát distancoval od politiky dosavadního šéfa Bílého domu George Bushe.

"Senátore Obamo, já nejsem prezident Bush, Amerika potřebuje nový směr, nemůžeme se spokojit s tím, co tady bylo posledních osm let. Vždy jsme byl pro reformy. Musíme pro všechny zpřístupnit zdravotní péči, dostupné musí být kvalitní vzdělání a přestat musíme i se zbytečnými výdaji," uvedl McCain.

Obama ovšem trval na svém. "Pokud jsem příležitostně zaměnil vaši politiku s politikou prezidenta Bushe, bylo to proto, že v hlavních ekonomických otázkách, které jsou pro Američany důležité, jako jsou daně, energetická politika a výdajové priority, jste byl rázným stoupencem prezidenta Bushe," uvedl.

Debata v Hempsteadu byla třetím a posledním duelem prezidentských kandidátů letošní volební kampaně. Předcházející dvě diskuse Obamy a McCaina zhlédlo 113 milionů Američanů a dalších 70 milionů vidělo televizní souboj kandidátů na viceprezidenty, republikánky Sarah Palinové a demokrata Joa Bidena.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme