V poslední televizní debatě měl opět navrch Barack Obama

Barack Obama opět zabodoval. V poslední televizní debatě amerických prezidentských kandidátů působil lépe než jeho republikánský soupeř John McCain a dál tak zůstává favoritem listopadových voleb. Shodují se na tom první bleskové průzkumy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, John McCain | Foto: AFP

Barack Obama podle všeho získal v debatě důležité body u nerozhodnutých voličů. Právě oni budou za tři týdny při volbách jazýčkem na vahách, který rozhodne mezi dvěma prezidentskými kandidáty.

O tom, že Obama působil v debatě lépe, vypovídají nejen průzkumy televizní stanice CNN a vlivné mediální organizace Politico, ale i komentátoři konzervativní a prorepublikánské stanice Fox. Ti říkají, že debata nezměnila poměr sil v prezidentské kampani.

To znamená, že má stále převahu Barack Obama, který se tak zdá být kandidátem s výrazně větší nadějí na zvolení. Před volbami 4. listopadu vede demokratický kandidát v průzkumech o čtyři až 14 procent.

Republikánskému senátorovi nepomohl ani útočnější styl, ve kterém se opakovaně snažil přesvědčit diváky, že Obama by zvyšoval daně i státní výdaje. McCain se během vystoupení také několikrát distancoval od politiky dosavadního šéfa Bílého domu George Bushe.

"Senátore Obamo, já nejsem prezident Bush, Amerika potřebuje nový směr, nemůžeme se spokojit s tím, co tady bylo posledních osm let. Vždy jsme byl pro reformy. Musíme pro všechny zpřístupnit zdravotní péči, dostupné musí být kvalitní vzdělání a přestat musíme i se zbytečnými výdaji," uvedl McCain.

Obama ovšem trval na svém. "Pokud jsem příležitostně zaměnil vaši politiku s politikou prezidenta Bushe, bylo to proto, že v hlavních ekonomických otázkách, které jsou pro Američany důležité, jako jsou daně, energetická politika a výdajové priority, jste byl rázným stoupencem prezidenta Bushe," uvedl.

Debata v Hempsteadu byla třetím a posledním duelem prezidentských kandidátů letošní volební kampaně. Předcházející dvě diskuse Obamy a McCaina zhlédlo 113 milionů Američanů a dalších 70 milionů vidělo televizní souboj kandidátů na viceprezidenty, republikánky Sarah Palinové a demokrata Joa Bidena.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme