V Postupimi obnovili Městský zámek. Z původní stavby přitom nezbyly ani ruiny

Němci jsou přesvědčeni, že i v dnešní době má smysl stavět velkolepé paláce. Takzvaný Městský zámek přes 200 let dominoval centru Postupimi, v roce 1945 po bombovém útoku vyhořel a jeho ruiny pak nechali východoněmečtí představitelé srovnat se zemí. Teď se ovšem dočkal obnovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský zámek v Postupimi (srpen 2013) | Foto: CC BY-SA 3.0, uživatel: Roland.h.bueb

Místní prý stavbu někdejšího zimního sídla pruských panovníků přivítali. „Obyvatelé Postupimi měli po desetiletí na očích tu zející mezeru. V srdci města chyběla nějaká výrazná stavba,“ vysvětluje Didier Pohlov ze sdružení postupimského zámku.

Jeden z nejpopulárnějších televizních moderátorů Günter Jauch například zaplatil sochu Fortuny na portále. A přidali se i další sponzoři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová se zajímala o novou dominantu v centru Postupimi

„Otázka obnovy památek se vede léta všude po světě. Ke zničení vzácných budov dochází během přírodních katastrof, během zemětřesení, v důsledku válečných konfliktů. Kdyby v řadě evropských měst nedošlo po válce k obnově zničených staveb, ztratili by Evropané část své identity,“ myslí si italský architekt Franco Stella.

„A pokud jde o názor, že je to kopie, architektura není hudba nebo literatura, každé dílo je nové,“ dodává Stella, který stojí za návrhem jiné dostavby, staronového zámku v Berlíně.

Fasáda postupimského zámku odkazuje k historii, za ní se ovšem skrývá zcela moderní stavba. Od příštího roku totiž bude budova sloužit jako braniborský parlament.

„Největší výzva byla integrovat do paláce plenární sál a všechny ty poslanecké kanceláře. Stovky kilometrů kabelů. V minulosti měl palác také jen tři patra a my jsme stáli před otázkou, jak to o jedno patro navýšit, aniž by to nějak narušilo celkový dojem z paláce,“ říká Didier Pohlov.

Podle místních se to stavitelům jednoznačně povedlo. Městský zámek navíc vyrostl už za tři a půl roku a náklady se zvedly jen nepatrně. To obnovu paláce Hohenzollernů v Berlíně provází problémy. Se stavbou se letos konečně začalo, stále ovšem není jasné, kde vzít peníze na její dokončení.

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme