V posvátných šíitských městech zabíjel teror

Při pumových atentátech v iráckých šíitských městech Karbalá a Nadžaf dnes zahynulo nejméně 61 lidí. Přinejmenším dalších 120 osob je zraněno. Mezi oběťmi je podle tiskových agentur mnoho žen a dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři

záchranáři | Foto: Záchranáři Žatec

V Karbale odpálil po jedenácté hodině našeho času sebevrah nálože ve vlastním voze poblíž autobusového nádraží v centru města. Podle svědků se mu nakonec nepodařilo dostat k náborovému středisku policie.

V Nadžafu vybuchly tři nálože těsně před tím, než tudy měl procházet pohřební průvod. O život tam přišlo 48 lidí a 90 je zraněno. Podle policie měly být oběťmi zřejmě místní guvernér a policejní velitel. Necelé dvě hodiny předtím sebevražedný atentátník v Karbale odpálil ve svém voze nálože na autobusovém nádraží a zabil 13 lidí a 30 zranil.

Iráčtí šíitští duchovní vyzvali své věřící, aby zachovali klid. Za útoky jsou podle nich sunnitští radikálové, jejichž cílem má být vyvolání občanské války. Města Karbalá i Nadžaf jsou přitom svatými místy šíistkého islámu.

Karbalá i Nadžaf leží jižně od Bagdádu a jsou to posvátná šíitská města. V Karbale je mauzoleum imáma Husajna, které bylo terčem útoku ve středu. Zahynulo při něm sedm lidí.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme