V posvátných šíitských městech zabíjel teror

Při pumových atentátech v iráckých šíitských městech Karbalá a Nadžaf dnes zahynulo nejméně 61 lidí. Přinejmenším dalších 120 osob je zraněno. Mezi oběťmi je podle tiskových agentur mnoho žen a dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři | Foto: Záchranáři Žatec

V Karbale odpálil po jedenácté hodině našeho času sebevrah nálože ve vlastním voze poblíž autobusového nádraží v centru města. Podle svědků se mu nakonec nepodařilo dostat k náborovému středisku policie.

V Nadžafu vybuchly tři nálože těsně před tím, než tudy měl procházet pohřební průvod. O život tam přišlo 48 lidí a 90 je zraněno. Podle policie měly být oběťmi zřejmě místní guvernér a policejní velitel. Necelé dvě hodiny předtím sebevražedný atentátník v Karbale odpálil ve svém voze nálože na autobusovém nádraží a zabil 13 lidí a 30 zranil.

Iráčtí šíitští duchovní vyzvali své věřící, aby zachovali klid. Za útoky jsou podle nich sunnitští radikálové, jejichž cílem má být vyvolání občanské války. Města Karbalá i Nadžaf jsou přitom svatými místy šíistkého islámu.

Karbalá i Nadžaf leží jižně od Bagdádu a jsou to posvátná šíitská města. V Karbale je mauzoleum imáma Husajna, které bylo terčem útoku ve středu. Zahynulo při něm sedm lidí.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme