V potravinové a energetické krizi pomůže menší závislost na fosilních palivech, míní Barroso

Společný postup proti důsledkům změn klimatu, snížení závislosti na fosilních palivech a zvýšení pomoci rozvojovým zemím. To chce na summitu skupiny států G8 v japonském Toyaku na ostrově Hokkaido prosazovat předseda Evropské komise José Barroso. Ačkoli Evropská unie není jedním z osmi členů uskupení, předseda Evropské komise se jeho jednání pravidelně účastní od roku 1981.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jose Manuel Barroso | Foto: ČTK

Výzvu ke smysluplným, ale přitom ambiciózním dlouhodobým cílům v boji proti změnám klimatu adresuje José Barroso nejen vyspělým států, ale i těm, ve kterých hospodářství nově prožívá bouřlivý rozvoj. To jsou hlavně Čína, Indie nebo některé jihoamerické státy.

Na schůzce na Hokkaidu chce také připomenout zodpovědnost rozvinutých zemí za to, pomáhat těm rozvojovým a poukáže přitom na vedoucí roli Evropské unie v poskytování pomoci. Loni pocházelo 60 procent oficiální rozvojové pomoci právě z Evropy. Vyzve také k odbourávání ochranářských opatření ve světové ekonomice a k větší otevřeností investičního prostředí v nejvyspělejších státech a Rusku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme