V povolební Keni se šíří násilí

Povolební násilnosti ve východoafrické Keni se stupňují. Místní televize uvedla, že celkový počet lidí usmrcených během nepokojů už dosáhnul čísla 124. Násilí propuklo po vyhlášení vládního kandidáta Mwaie Kibakiho staronovým prezidentem země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nairobi | Foto: Zuzana Gálová

Kibakiho volební soupeř Rail Odinga, kterého podporují chudé vrstvy, výsledek označil za zfalšovaný a do ulic následně vyrazili jeho sympatizanté, kteří zaútočili kameny na příslušníky policie. Ti to opětují střelbou ostrými náboji do rozhořčených davů. Násilí už se podle světových agentur rozšířilo do celého státu.

Šéf jedné z opozičních stran Raila Odinga trvá na tom, že zvítězil nad současným prezidentem Kibakim o 38 tisíc hlasů. Podezřívá proto vládní úředníky z falšování volebních lístků. "Máme důkaz, který jasně potvrzuje, že čísla, kterým se volební opozice chystá konečné vítězství Mwaie Kibakiho ospravedlnit, jsou falešná. Navíc z nich jasně vyplývá, že nerespektují rozhodnutí a vůli Keňanů," řekl.

Šéf evropských pozorovatelů Alexander Lambsdorff přiznal, že kolem sčítání hlasů panuje mnoho otazníků. V mnoha střediscích se totiž na počítání nesměli pozorovatelé podívat a nedozvěděli se ani dílčí výsledky.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme