V Praze se objevil údajný svědek v případu vraždy Harírího

Na libanonské ambasádě v Praze se přihlásil muž, který prý má důkazy o pět let staré vraždě bývalého libanonského premiéra Harírího. Představil se jako bývalý důstojník izraelské armády a Libanonce požádal o azyl. Napsal to bejrútský deník ad-Dijár a Českému rozhlasu to také potvrdily libanonské diplomatické zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titulní strana libanonských novin, které píší o ambasádě v Praze. | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jak napsal deník ad-Dijár, bývalý izraelský důstojník působí jako právník a patří k drúzské menšině, která žije v Izraeli i v Libanonu. Jak řekl libanonským diplomatům v Praze, jeho informace o Harírího vraždě prý pocházejí z Jeruzaléma i z Bejrútu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Libanonská ambasáda ale jeho žádost o azyl odmítla a odkázala ho na úřady v samotném Libanonu. Není tedy jasné, zda a jaké důkazy chtěl předložit. Ad-Dijár navíc poznamenává, že muž z Prahy také může být falešným svědkem.

Atentát na Harírího narušil v únoru 2005 rovnováhu celého Blízkého východu. Vyšetřuje ho zvláštní tribunál OSN. V poslední době se hlavně spekuluje, že za atentátem stálo libanonské hnutí Hizballáh. Vůdce této organizace atentát minulý týden připsal Izraeli. Vyšetřovatelé OSN dostali od Hizballáhu údajné důkazy, které to mají prokázat.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme