V Praze zřejmě i o preventivních úderech NATO

Severoatlantická aliance bude možná projednávat na summitu v Praze i strategii předběžných úderů, kterou zatím jako myšlenku nadhodil americký ministr obrany Donald Rumsfeld při ospravedlňování případného vojenského útoku proti Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit v Praze

"Myslím si, že to bude na jednací agendě (summitu NATO) v Praze," řekl plukovník Hendrik van der Gaag z informačního oddělení NATO na tiskové konferenci v New Yorku. Dodal však, že jde o jeho domněnku, protože o agendě rozhodují politici.

NATO bude v Praze jednat o rozšíření a také o nové definici své role v měnícím se světě. Jedním z úkolů má být adaptace na nové hrozby 21.století, z nichž v čele figuruje terorismus. Se strategii předběžného úderu přišel Donald Rumsfeld, ale zatím nebyla oficiálně předložena americkému ministerstvu obrany natož spojencům, u kterých patrně vzbudí rozpaky.

Mnozí ji však berou jako fakt alespoň vůči Iráku, který Spojené státy označily za nebezpečný pro svět a vyčkávání s úderem za hru s ohněm. Irák údajně vlastní zbraně hromadného ničení a existují obavy, že je použije.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme