V Praze zřejmě i o preventivních úderech NATO

Severoatlantická aliance bude možná projednávat na summitu v Praze i strategii předběžných úderů, kterou zatím jako myšlenku nadhodil americký ministr obrany Donald Rumsfeld při ospravedlňování případného vojenského útoku proti Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit v Praze

"Myslím si, že to bude na jednací agendě (summitu NATO) v Praze," řekl plukovník Hendrik van der Gaag z informačního oddělení NATO na tiskové konferenci v New Yorku. Dodal však, že jde o jeho domněnku, protože o agendě rozhodují politici.

NATO bude v Praze jednat o rozšíření a také o nové definici své role v měnícím se světě. Jedním z úkolů má být adaptace na nové hrozby 21.století, z nichž v čele figuruje terorismus. Se strategii předběžného úderu přišel Donald Rumsfeld, ale zatím nebyla oficiálně předložena americkému ministerstvu obrany natož spojencům, u kterých patrně vzbudí rozpaky.

Mnozí ji však berou jako fakt alespoň vůči Iráku, který Spojené státy označily za nebezpečný pro svět a vyčkávání s úderem za hru s ohněm. Irák údajně vlastní zbraně hromadného ničení a existují obavy, že je použije.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme