V předčasných volbách v Belgii triumfovali vlámští nacionalisté

Nová vlámská aliance (N-VA) bude nejsilnější stranou ve federálním parlamentu. Ve 150členné dolní komoře bude mít 28 poslanců, zatímco druhá v pořadí – frankofonní Socialistická strana jen 25. Vlámským nacionalistům to ale pravděpodobně nedovolí sestavit vládní koalici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

belgický parlament

belgický parlament | Foto: Magdaléna Trusinová

Nová vlámská aliance se raduje. Její myšlenka na změnu Belgie v konfederaci Vlámů a Valonů u voličů uspěla. Značné ztráty zaznamenala dosud hlavní vládní strana Křesťanští a vlámští demokraté.

Propad zažilo také separatistické uskupení Vlámský zájem. To dokonce chtělo úplné odtržení Vlámska od zbytku Belgie. Předsedovi vítězné Nové vlámské aliance Bartu De Weverovi se budou těžko hledat koaliční partneři. Wever se nechal slyšet, že příliš nestojí o premiérskou funkci. Jde mu hlavně o dohodu Vlámů s Valony na reformě státního uspořádání. Vlámští nacionalisté se netají tím, že budoucnost Belgie vidí ve volné konfederaci.

Federální kabinet by se mohl pokusit sestavit šéf frankofonních Socialistů Elio di Rupo. Po skoro 4 dekádách by tak belgický premiér mohl pocházet ne z vlámské, ale valonské komunity. Většinoví Vlámové nechtějí podporovat chudší frankofonní jih země a rádi by stanovili jasné hranice regionů podle jazyků.

Nový kabinet ale určitě nevznikne do 1.července, kdy se Belgie ujímá předsednictví v Radě Evropské unie.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme