V případě války s Hizballáhem nebude v Izraeli nikde bezpečno, varuje vůdce hnutí Nasralláh

Vůdce šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh varoval, že otevřená válka s Izraelem by ze strany jeho hnutí neměla pravidel ani hranic. Nikde v Izraeli by podle něj v případě války nebylo bezpečno. Nasralláh podle deníku Haarec rovněž prohlásil, že do války by se zapojil i Kypr, pokud by izraelskému letectvu poskytl svá letiště.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na stoupající kouř z města Gazy v důsledku izraelských útoků

Mezi libanonským hnutím a židovským státem vzrostlo napětí v posledních týdnech | Foto: Dawoud Abo Alkas / Anadolu/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Profimedia

Mezi libanonským hnutím a židovským státem vzrostlo napětí v posledních týdnech, kdy jsou intenzivnější přeshraniční vzdušné údery i vzájemná nepřátelská rétorika. Nasralláh zopakoval, že pokud Izrael chce uzavřít příměří s Libanonem, Jemenem a Irákem, musí zastavit válku v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás.

Odplata za zabití velitele abú Táliba. Hizballáh zahájil mohutný dronový útok na Izrael

Číst článek

Odkázal se tak patrně nikoliv na vlády zmíněných zemí, ale na jemenské povstalce Húsíe, kteří se staví proti mezinárodně uznávané vládě Jemenu, na povstalecké islamistické skupiny v Iráku a na své vlastní hnutí v Libanonu.

Vojenská spolupráce mezi Izraelem a Kyprem, o jehož základnách šíitský vůdce hovořil, je intenzivnější v posledních deseti letech. Země společně podnikají vojenská cvičení a jsou součástí programů vojenské spolupráce například i s Řeckem či Jordánskem. Ostrov Kypr se od Libanonu nachází asi 170 kilometrů západně přes Středozemní moře.

Ozbrojené střety mezi Izraelem a Hizballáhem začaly loni 8. října, den po začátku války mezi Izraelem a Hamásem, kterou podnítily teroristické útoky Hamásu na jihu židovského státu.

Izrael podle OSN možná nedodržuje pravidla války. Zločinem mohlo být i osvobození rukojmích

Číst článek

Na izraelské straně kvůli střetům zahynulo 15 vojáků a 11 civilistů, píše agentura AFP, v Libanonu je obětí 478, z toho 93 civilistů. Hizballáh podporovaný Íránem by podle analytiků pro Izrael představoval značně silnějšího nepřítele než špatně vyzbrojený Hamás v Pásmu Gazy.

Snížit napětí se skrze diplomacii snaží Spojené státy a Francie. Američtí představitelé uvádějí, že Hizballáh patrně nesvolí ze své podmínky, aby Izrael nejprve ukončil boje v Pásmu Gazy, než bude hnutí ochotné zastavit palbu a jednat o zmírnění napětí na izraelsko-libanonské hranici.

Po říjnovém teroristickém útoku, při kterém teroristé z Hamásu a jeho spojenců zabili zhruba 1200 lidí v jižním Izraeli, zahájil Izrael vzdušnou a pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v němž oficiálně vládne Hamás. Podle jím ovládaných zdravotnických úřadů bylo od té doby zabito přes 37 000 Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme