V případné akci proti Iráku by podle Londýna NATO neúčinkovalo

Zapojení NATO do případného protiiráckého úderu je podle britského ministra zahraničí Jacka Strawa nepravděpodobné. Ve stejném duchu se nedávno vyjádřili američtí představitelé s tím, že je v této otázce těžko představitelný jednotný postoj NATO nutný při rozhodování v alianci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-18 Hornet hlídkuje nad jižním Irákem | Foto: US NAVY

Podle informací zpravodaje Českého rozhlasu ve Washingtonu nechtějí Američané přeměnit nadcházející setkání hlav států v Praze v irácký summit. Dobře informované zdroje nám ve Washingtonu řekli, že summit má načrtnout dlouhodobé strategické záměry aliance a nebude tudíž summitem Iráckým, jak v pondělí naznačil generální tajemník NATO George Robertson.

Washingtonský zdroj zopakoval slova prezidenta Bushe o tom, že, bude-li nezbytná akce proti Iráku povedou jí Spojené Státy s koalicí, kterou ale teď nechtějí blíže neupřesnit. Připomněl přitom úspěšnou koalici vytvořenou při první válce v Zálivu, která také nebyla akcí NATO. Podle vysoce postaveného činitele administrativy bude pražský summit zejména o rozšíření a transformaci s cílem vypořádat se s hrozbami 21 století.

Zdroj odmítl potvrdit zda se George Bush v Praze separátně setká s Gerhardem Schrödrem. Kancléř mnohokrát ranil amerického prezidenta výroky o tom, že se Německo nezúčastní případné války proti Iráku a od té dob spolu oba politici mluvili jen jednou po telefonu.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme