V Prištině chce snížit napětí vyjednavač EU Robert Cooper

Evropská unie usmiřuje Srbsko a Kosovo. Do Bělehradu přijel evropský vyjednavač Robert Cooper do Prištiny, kde se pokouší najít řešení pro sporné hraniční přechody a statut severního Kosova, obydleného srbskou menšinou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

Cílem Cooperovy cesty mezi Bělehradem a Prištinou je dostat obě strany k jednacímu stolu, obnovit rozhovory, které jsou důležité pro Kosovo i pro Srbsko, protože jejich vztahy nejsou normální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín ze zahraniční redakce mluví o návštěvě vyjednavače EU v Prištině v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Srbsko neuznává Kosovo a Kosovo má naopak určité problémy se Srbskem, které vyvrcholily tím, že Srbové zablokovali a dosud barikádami blokují cesty na severu Kosova.

Srbský vyjednavač Borislav Stefanovič řekl, že dialog nebude pokračovat, dokud se problém dvou sporných hraničních přechodů nevyřeší. Potom by se mohlo už najít řešení i v ostatních vztazích.

Pro Srbsko by podle jeho představitelů bylo vhodné, kdyby se svolala mezinárodní konference za přítomnosti kosovsko-albánských představitelů.

Řešením by pak mohla být kosovská kulturní autonomie, nicméně stanovisko kosovsko-albánské strany je zatím velmi odmítavé. A právě v tom spočívá role Roberta Coopera.

Martin Dorazín, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme