V procesu s Karadžičem začal vypovídat první svědek

Výslechem prvního svědka pokračuje v Haagu proces s Radovanem Karadžičem. Bývalý bosenskosrbský prezident čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Jako politický předák bosenských Srbů nese podle žaloby odpovědnost za etnické čistky, vyhánění a zabíjení nesrbského obyvatelstva v Bosně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič | Foto: ICTY

Prvním svědkem v Karadžičově procesu je Ahmet Zulić, který žil ve vesnici na kraji města Sanski most v severozápadní Bosně. Soudu například popsal povraždění několika muslimských rodin ve vesnici Machala v roce 1992.

Prokurátor také četl jeho dřívější výpověď o vraždě 20 muslimských mužů, kteří si pro sebe museli pod dohledem srbských vojáků vykopat hroby.

Radovanu Karadžičovi hrozí v případě prokázání účasti na těchto a dalších činech až trest doživotí. Žaloba mu klade za vinu i utrpení obyvatel obléhaného Sarajeva, kterých do listopadu 1995 granátové útoky a kulky ostřelovačů zabily 10 tisíc.

Žalobce má připraveny výpovědi ještě asi 400 svědků.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme