V prohledaném bytě potvrdili němečtí vyšetřovatelé stopy radioaktivity

Stopy radioaktivity nalezené v Hamburku a okolí pocházejí z polonia 210. S konečnou platností to potvrdili vyšetřovatelé, kteří se snaží zmapovat pohyb ruského podnikatele Dmitrije Kovtuna po severním Německu. Kovtun je spojován s případem bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel právě na otravu poloniem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Kovtun

Dmitrij Kovtun | Zdroj: ČTK

Stopy radioaktivity našli policisté všude, kde se Dmitrij Kovtun koncem října v Hamburku a okolí pohyboval. Na posteli v bytě, kde spal, na sedadle vozu, kterým cestoval, i na papíře, na který se bývalý ruský agent podepsal.

"Nedalo se zjistit, jestli se zdroj záření nacházel v těle pana Kovtuna nebo mimo něj. Nemůžeme tím pádem ani vyloučit, že už byl kontaminovaný poloniem v okamžiku, kdy přiletěl z Moskvy do Hamburku," říká Martin Köhnke z hamburského Státního zastupitelství.

To také Kovtuna podezírá ze spáchání trestného činu. Nikoli ovšem přímo z vraždy Alexandra Litviněnka, ale z nedovoleného zacházení s radioaktivním materiálem. Kovtun se ovšem s bývalým kolegou z tajné služby prokazatelně sešel v den, kdy byl Litviněnko otráven.

"Hamburské veřejnosti nehrozí podle všech vědeckých měření žádné zdravotní riziko pocházejí z radioaktivního záření," uklidňoval pak na dnešní tiskové konferenci policejní prezident hansovního města Werner Jantosch.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme