V protiraketové obraně se B. Obama podle poradce k ničemu nezavázal

Nový americký prezident bude pokračovat s protiraketovou obranou v Evropě. Ale s jednou podmínkou. Že se prokáže spolehlivost použité technologie. Uvedl to jeden z blízkých spolupracovníků nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, vítěz amerických prezidentských voleb

Barack Obama, vítěz amerických prezidentských voleb | Zdroj: ČTK

Reagoval tak na prohlášení polského prezidenta, že mu Obama slíbil v budování protiraketové základny v Polsku pokračovat.

"Barack Obama neučinil žádný závazek v otázce protiraketové obrany," oznámil jeho zahraničněpolitický poradce Denis McDonough prostřednictvím agentury Reuters.

Upřesnil tak prohlášení polského prezidenta Kaczyňského, který po telefonickém rozhovoru s Obamou uvedl, že je nově zvolený prezident rozhodnutý v plánech na protiraketovou obranu pokračovat.

Denis McDonough upřesnil, že Obama bude ve výstavbě radaru v Česku a základny v Polsku pokračovat, pokud se prokáže, že je použitá technologie spolehlivá.

Varšava Moskvě: Inspekci za inspekci

Polsko souhlasí s ruskými inspekcemi na americké protiraketové základně. Varšava ale požaduje, aby i Rusko umožnilo Polákům a Čechům kontrolu svých objektů protivzdušné obrany. V polském Sejmu to v pátek prohlásil ministr zahraničí Radek Sikorski.

Polský ministr zahraničí v obsáhlém vystoupení popsal vývoj jednání s americkou stranou, doprovázených konzultacemi s Moskvou. Polsko chce ruské straně předložit písemné materiály, které mají přispět k obnovení důvěry mezi Moskvou a Varšavou.

"Polsko souhlasí s pravidelnými inspekcemi. Očekáváme ale, že Moskva bude respektovat zásadu reciprocity a vysloví souhlas s polskou a českou inspekcí v dohodnutých objektech na území Ruska." Ministr Sikorski také zdůraznil, že americký systém protiraketové obrany zvyšuje bezpečnost Polska a Severoatlantické aliance.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme