V protiraketové obraně se B. Obama podle poradce k ničemu nezavázal

Nový americký prezident bude pokračovat s protiraketovou obranou v Evropě. Ale s jednou podmínkou. Že se prokáže spolehlivost použité technologie. Uvedl to jeden z blízkých spolupracovníků nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, vítěz amerických prezidentských voleb | Zdroj: ČTK

Reagoval tak na prohlášení polského prezidenta, že mu Obama slíbil v budování protiraketové základny v Polsku pokračovat.

"Barack Obama neučinil žádný závazek v otázce protiraketové obrany," oznámil jeho zahraničněpolitický poradce Denis McDonough prostřednictvím agentury Reuters.

Upřesnil tak prohlášení polského prezidenta Kaczyňského, který po telefonickém rozhovoru s Obamou uvedl, že je nově zvolený prezident rozhodnutý v plánech na protiraketovou obranu pokračovat.

Denis McDonough upřesnil, že Obama bude ve výstavbě radaru v Česku a základny v Polsku pokračovat, pokud se prokáže, že je použitá technologie spolehlivá.

Varšava Moskvě: Inspekci za inspekci

Polsko souhlasí s ruskými inspekcemi na americké protiraketové základně. Varšava ale požaduje, aby i Rusko umožnilo Polákům a Čechům kontrolu svých objektů protivzdušné obrany. V polském Sejmu to v pátek prohlásil ministr zahraničí Radek Sikorski.

Polský ministr zahraničí v obsáhlém vystoupení popsal vývoj jednání s americkou stranou, doprovázených konzultacemi s Moskvou. Polsko chce ruské straně předložit písemné materiály, které mají přispět k obnovení důvěry mezi Moskvou a Varšavou.

"Polsko souhlasí s pravidelnými inspekcemi. Očekáváme ale, že Moskva bude respektovat zásadu reciprocity a vysloví souhlas s polskou a českou inspekcí v dohodnutých objektech na území Ruska." Ministr Sikorski také zdůraznil, že americký systém protiraketové obrany zvyšuje bezpečnost Polska a Severoatlantické aliance.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme