V první den Hlavní sklizně zahynul britský voják

V Makedonii byl zabit britský voják NATO účastnící se mírové operace Hlavní sklizeň. V centru Skopje zasáhl vojáka do hlavy kámen, který prorazil sklo jeho auta. Voják bohužel zranění v nemocnici podlehl. Kámen na automobil vyhodil někdo z davu protestujícího proti přítomnosti aliančních jednotek v zemi. Stalo se tak v den, kdy se v Makedonii naplno rozjíždí hlavní fáze operace NATO Essential Harvest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britského vojáka zasáhl při jízdě v centru Skopje do hlavy kámen, který prorazil sklo jeho auta. Zraněný byl převezen nejprve do nemocnice na americkou vojenskou základnu Camp Bondsteel v sousedním Kosovu a pak do univerzitní nemocnice ve Skopje, kde zemřel. Kámen vyhodil na automobil někdo z davu protestujícího proti přítomnosti aliančních jednotek v zemi.

Odzbrojování albánských povstalců začalo dnes nedaleko Kumanova ve vesnici Matejče. Na místě jsou také dvě česká vojenská vozidla Tatra a k okamžitému výsadku je připravená česká jednotka, která se na místo přesune spolu s piloty amerických vrtulníků. Na dobrovolné vybírání zbraní od albánských povstalců byli jako první určeni francouzští a britští vojáci. Severoatlantická aliance oficiálně zveřejnila počet zbraní, které chce od albánských rebelů vybrat.

I když jde o dobrovolné odevzdávání, albánští bojovníci předložili Alianci seznam zbraní, kterých jsou ochotni se zdát. Mezi tři tisíce 300 předpokládaných kusů, které vojáci NATO shromáždí, patří také 2 tanky, dvě obrněná vozidla, 16 systémů protivzdušné obrany a více než stovka minometů. Makedonská vláda, zejména pak premiér Georgijevski, i nadále tvrdí, že albánští povstalci disponují daleko rozsáhlejším arsenálem. Předseda vlády je přesvědčen o tom, že Albánci mají k dispozici až 80 tisíc zbraní. S českými vojáky zatím Aliance pro dobrovolné odevzdávání zbraní nepočítá.

Albánští povstalci propustili sedm makedonských mužů a předali je představitelům Mezinárodního výboru Červeného kříže. Počet lidí, kterým Národní osvobozenecká armáda dala v uplynulých dvou dnech svobodu, se tak zvýšil na 15. Několik lidí ale stále zůstává v zajetí albánských povstalců.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme