V první den Hlavní sklizně zahynul britský voják

V Makedonii byl zabit britský voják NATO účastnící se mírové operace Hlavní sklizeň. V centru Skopje zasáhl vojáka do hlavy kámen, který prorazil sklo jeho auta. Voják bohužel zranění v nemocnici podlehl. Kámen na automobil vyhodil někdo z davu protestujícího proti přítomnosti aliančních jednotek v zemi. Stalo se tak v den, kdy se v Makedonii naplno rozjíždí hlavní fáze operace NATO Essential Harvest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britského vojáka zasáhl při jízdě v centru Skopje do hlavy kámen, který prorazil sklo jeho auta. Zraněný byl převezen nejprve do nemocnice na americkou vojenskou základnu Camp Bondsteel v sousedním Kosovu a pak do univerzitní nemocnice ve Skopje, kde zemřel. Kámen vyhodil na automobil někdo z davu protestujícího proti přítomnosti aliančních jednotek v zemi.

Odzbrojování albánských povstalců začalo dnes nedaleko Kumanova ve vesnici Matejče. Na místě jsou také dvě česká vojenská vozidla Tatra a k okamžitému výsadku je připravená česká jednotka, která se na místo přesune spolu s piloty amerických vrtulníků. Na dobrovolné vybírání zbraní od albánských povstalců byli jako první určeni francouzští a britští vojáci. Severoatlantická aliance oficiálně zveřejnila počet zbraní, které chce od albánských rebelů vybrat.

I když jde o dobrovolné odevzdávání, albánští bojovníci předložili Alianci seznam zbraní, kterých jsou ochotni se zdát. Mezi tři tisíce 300 předpokládaných kusů, které vojáci NATO shromáždí, patří také 2 tanky, dvě obrněná vozidla, 16 systémů protivzdušné obrany a více než stovka minometů. Makedonská vláda, zejména pak premiér Georgijevski, i nadále tvrdí, že albánští povstalci disponují daleko rozsáhlejším arsenálem. Předseda vlády je přesvědčen o tom, že Albánci mají k dispozici až 80 tisíc zbraní. S českými vojáky zatím Aliance pro dobrovolné odevzdávání zbraní nepočítá.

Albánští povstalci propustili sedm makedonských mužů a předali je představitelům Mezinárodního výboru Červeného kříže. Počet lidí, kterým Národní osvobozenecká armáda dala v uplynulých dvou dnech svobodu, se tak zvýšil na 15. Několik lidí ale stále zůstává v zajetí albánských povstalců.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme