V prvním kole bahrajnských voleb byli úspěšní šíité

Poslance parlamentu o víkendu volili občané i občanky Bahrajnu. V prvním kole parlamentních voleb v této arabské ropné monarchii uspěla opoziční skupina reprezentující stoupence šíitského islámu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Ti mají na bohatém ostrově v Perském zálivu početní převahu nad sunnity, kteří ale zemi fakticky ovládají. Volby na tom změní zřejmě málo, ačkoliv Bahrajn patří v regionu k demokratičtějším státům.

Před osmi roky vznikl v monarchii z rozhodnutí krále částečně volený parlament, do kterého mohou kandidovat a volit i ženy, předtím politicky zcela bezprávné. Dolní komora sněmovny má nicméně omezené pravomoci, a to i ve srovnání s nevolenou horní komorou.

Hlavní šíitské uskupení zůstane i po těchto volbách nejsilnější formací, podle kritiků královského režimu to ale neotevře šíitům dveře mezi vládnoucí sunnitskou elitu.

Možné posílení vlivu většinových šíitů má i geopolitické souvislosti. Jejich mocenský úspěch v Bahrajnu by uvítal Írán, který by tím získal spojence v oblasti plné sunnitských rivalů.

Kromě rivality mezi šíity a sunnity jde podle pozorovatelů v bahrajnských volbách taky o střet islamistů s příznivci sekulárnější vize státu.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme