V půdě okolo Fukušimy byly naměřeny nadlimitní hodnoty radioaktivního cesia

Nové testy zemědělské půdy ve Fukušimě a okolí ukázaly kontaminaci radioaktivním cesiem. Hodnoty jsou tak vysoké, že v okolí poškozené jaderné elektrárny pravděpodobně bude muset skončit zemědělská produkce. Japonci se o své zdraví obávají a v zemi se objevují samoobslužné testovací stanice, které změří radioaktivitu zakoupených nebo vypěstovaných potravin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20kilometrová evakuační zóna kolem elektrárny Fukušima | Foto: Robert Mikoláš

„Je to rychlejší a levnější než využívat služeb univerzit, kam se musí vzorky posílat. Samoobslužné laboratoře tak využívá mnoho lidí,“ pochvaluje si jedna ze zákaznic.

Test stojí až 50 dolarů, podle citlivosti, kterou si zákazník přeje a trvá přibližně 20 minut. Majitel samoobslužné laboratoře Motohiro Takamatsu si původně zakoupil jen jeden přístroj, aby ochránil svou rodinu. Rychle ale zjistil, že o novou službu bude velký zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolo Fukušimy byly nalezeny nadlimitní hodnoty radioaktivního cesia. Podrobnosti v příspěvku Ondřeje Boudy ze zahraniční redakce.

„Své potraviny si testují jak koncoví spotřebitelé, tak zemědělci. Zatím se daří obavy rozptylovat a většina testů je pod hranicí 20 Bequerelů. Bezpečnostní normy přitom povolují hranici 200 až 500 Bequerelů podle typu potravin,“ pžibližuje.

Že je opatrnost na místě ale dokazují nové testy, které zkoumaly koncentraci cesia 137 v půdě. I když v naprosté většině Japonska naměřily aktivitu jen 25 Bequerelů na kilogram, tak ve Fukušimě a sousedních prefekturách vědci zjistili hodnoty překračující limit 5 tisíc Bequerelů.

Cesium 137 vydrží v přírodě několik desítek let. Nejnebezpečnější je ale ze začátku dokud se pohybuje volně. Když už se naváže na další minerály, tak je pro rostliny mnohem složitější ho vstřebávat. Do hnojiv a krmiv se také mohou přidávat zvláštní příměsi, které nebezpečí kontaminace minimalizují.

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme