V rakouském Innsbrucku odlili zvon na počest Václava Havla

Bývalý prezident Václav Havel má svůj zvon - na jeho počest ho v pátek odlili v rakouském Innsbrucku. Tedy ve městě, kde ho před 18 lety operovali a zachránili mu tak život. Na výrobu zvonu přispěli i samotní Rakušané. Ve veřejné sbírce se vybral skoro milion korun. Odlévání zvonu měla na starosti rakouská rodinná firma s několikasetletou tradicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zvon | Foto: pixabay.com

„Je tam jeho prezidentská standarta, tu nepoužívá nikdo jiný. A proti tomu je jeho nejznámější citát ‚Pravda a láska zvítězí nad lži a nenávistí',“ popisuje podobu zvonu Evžen Hart, který se na projektu zvonu od začátku podílel. Jeho výrobu sledoval přímo v Innsbrucku.

Zvon Václav by měl v kostele svatého Havla v Praze zaznít poprvé příští rok začátkem března. Na neděli 18. prosince zároveň připadá páté výročí Havlova úmrtí.

Jezídky převzaly Sacharovovu cenu. Jsou to hrdinky, řekl předseda Evropského parlamentu

Číst článek

Podobu zvonu navrhlo pražské architektonické studio Olgoj Chorchoj ve spolupráci s grafikem Alešem Najbrtem a výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou.

Přípravu zvonu doprovází akce Cesta zvonků, v rámci které se 30 zvonečků dostalo do rukou významných osobností z ČR i ze světa, včetně bývalé šéfky americké diplomacie Madeleine Albrightové a barmské nositelky Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.

ČTK, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme