V Rakousku přesunuli papírové letáky na internet

Průměrný Rakušan dostane ročně 100 kilo papírové reklamy. Ve Vídni nedávno spustili webovou stránku, která papírové letáky přesunuje na internet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup na splátky a úvěry - letáky | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

S koncem nechtěných letáků padajících ze schránky spolu s doručenou poštou to tak jednoduché nebude - myslí si Thomas Kern, 30letý ekonom, který loni na podzim spustil ve Vídni server MarktGuru.

„Naše stránka nemá nahradit papírové letáky. Je to spíš pomůcka pro spotřebitele, aby měli lepší přehled a nemuseli se probírat haldou papírů. Třeba když jdete z práce na nákup, nemáte pochopitelně u sebe štos papírových prospektů,“ říká Kern.

Webová stránka obsahuje nabídky ze všech akčních letáků pro daný týden od všech rakouských obchodních řetězců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o letákovém serveru natočil zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Pracovníci serveru přepíšou papírové letáky na internet. A v akčních nabídkách už se pak dá pohodlně vyhledávat.

„Suverénně nejvíc letáků se týká potravin. Potom následují akční nabídky na elektroniku a další zboží,“ říká Kern.

Nejčastější položkou, kterou lidé v akcích nejčastěji vyhledávají je pivo.

Oproti klasickým webům, které hledají na internetu nejnižší cenu pro zadané zboží, zobrazuje stránka MarktGuru jenom to, co je momentálně v akci.

Nabídky supermarketů bývají často krátkodobé a trvají jen pár dnů. Kdo ale sleduje stránku každý den, měl by být v obraze. Oproti papírovým letákům má web ještě jednu velkou výhodu, kterou ocení i samotné obchodní řetězce.

Na webu odpadají rozptylové ztráty. „U letáků nevíme, ke komu přesně se dostanou, a kdo si je přečte. Ale na webu známe přesný počet kliknutí, umíme spočítat, které nabídky lidé nejčastěji hledají, co je zajímá, a co zas ne,“ dodává spoluzakladatel serveru MarktGuru Thomas Kern.

Rád prý poradí každému, kdo by chtěl podobný server spustit i za hranicemi Rakouska. Webová platforma je hotová a funguje kdekoli na světě.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme