V Rakousku první případ BSE

V Rakousku byl prokázán první případ výskutu takzvané nemoci šílených krav. Vše nasvědčuje tomu, že z patnácti členských zemí Evropské unie už zůstává pouze Švédsko, kde se BSE zatím neprojevila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Sotva tu začala mírně stoupat spotřeba hovězího masa, přišla z ministerstva zdravotnictví Jobova zvěst o tom, že se v Rakousku vyskytl první případ nemoci šílených krav. Už dvakrát asi před půl rokem bylo podezření z nákazy, ale důkladné testy pak potvrdily, že šlo o falešný poplach. Tentokrát však ministr zdravotnictví Haupt, který je povoláním zvěrolékař, řekl, že nemá pochyb o tom, že zvíře z nejmenované farmy v Dolním Rakousku je infikováno. První rychlé testy jsou pozitivní, takže speciální laboratoř ve Švýcarsku, která dnes provádí hloubkové analýzy, může jen nemoc potvrdit. Farma, kde byl nakažený dobytek objeven, zůstává prozatím v anonymitě a je naprosto uzavřená.

Česká Státní veterinární správa je podle slov svého mluvčího Josefa Dubna na případná preventivní opatření připravena. Našim spotřebitelům tedy přímé nebezpečí vyplývající z této nemoci nehrozí: "Podezření na BSE v Rakousku Státní veterinární správa vnímá, ale zatím ještě nemáme potvrzeno, jestli opravdu BSE u nich byla diagnostikována. Nicméně, když by se tato zpráva potvrdila, tak by platilo to, co dosud platí pro možné dovozy ze zemí Evropské unie, to znamená, že bychom z Rakouska stejně nic nedováželi. Narozdíl od zemí Evropské unie, Rakousko od nás nepovoluje dovozy, ze zemí Evropské unie dovozy z naší republiky povoleny jsou."

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme