V Rakousku se naplno rozjíždí předvolební boj

Rakouské politické strany se musejí vypořádat s mimořádně krátkým předvolebním obdobím. Termín předčasných voleb je totiž stanovený už na 28. září. Předčasné volby vyvolala v pondělí Strana lidová (ÖVP), koaliční partner sociální demokracie (SPÖ), po roce a půl naprosto neúspěšné spolupráce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hofburg - původně gotický císařský palác | Foto: Jan Rosenauer

Spolkový prezident Heinz Fischer, dlouholetý funkcionář sociálně-demokratické strany, který vždy dával přednost velké koalici, musel převzít oficiální oznámení o jejím předčasném zániku. K rozhovoru s hlavou státu šli do Hofburgu kancléř Gusenbauer a vicekancléř Molterer odděleně, což vlastně symbolizuje jejich vztahy po celou dobu trvání koalice. Gusenbauer označil rozhodnutí Strany lidové vyhlásit předčasné volby za pokus o korekturu výsledků v roce 2006, kdy tato strana (tehdy kancléře Schüssela) ztratila vedoucí pozici ve vládě.

O místo na rakouské politické scéně se tentokrát bude pravděpodobně ucházet mnohem víc stran a seskupení než dosud. Pro menší opoziční strany jsou předčasné volby vítanou šancí, protože doufají, že se v nich proti těm předcházejícím zlepší a podaří se jim domluvit vládní koalici s některou z velkých stran. Čekají na to hlavně Zelení, ti by ale museli být hodně úspěšní, aby se stali dostatečně silným partnerem v koalici.

Na svou šanci čekají také populističtí svobodní (FPÖ). Jsou jedinou další stranou, která přichází pro vládní spekulace v úvahu, jenže spojenectví s nimi okamžitě odmítli představitelé obou stran právě odcházející koalice.

Marie Woodhamsová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme