V Rakousku soudí lobbistu Mensdorffa-Pouillyho, údajně figuroval v kauze Gripen

Ve Vídni začal ostře sledovaný proces s podnikatelem a lobbistou Alfonsem Mensdorff-Pouillym. Je obviněn v kauze nákupu stíhaček Eurofighter. Podle obžaloby se podílel na praní špinavých peněz od zbrojařské firmy BAE Systems. V Česku je podezírán z účasti na úplatkářské aféře kolem zamýšleného nákupu švédských stíhaček JAS-39 Gripen pro českou armádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alfons Mensdorff-Pouilly | Zdroj: Reuters

Vedle praní špinavých peněz viní obžaloba Pouillyho také z křivé výpovědi a falšování důkazů, ale ne z korupce.

Státní zástupce v úvodní řeči sice řekl, že se pravděpodobně stala, ale že ji nelze dokázat. Lobbista přijal slova žalobce s klidem. Byl ale stejně jako jeho obhájce sebevědomý v tom, že se proces nakonec obrátí na jejich stranu. Veškerá obvinění stále odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění u vídeňského soudu popsal v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Podle obžaloby přiteklo na Pouillyho účty v letech 2000 až 2008 více jak 12,5 milionu eur. Peníze měly být vyvedeny z britského zbrojního koncernu BAE Systems a putovaly přes různé firmy například na Panenských ostrovech.

Rakouská obžaloba předpokládá, že finance byly použity na uplácení politiků a lidí, kteří rozhodují armádních zakázkách. To se týká vedle alpské země také Česka nebo Maďarska.

Problém je v tom, že stopa peněz končí ve Vídni a vyšetřovatelé nejsou schopni dokázat, že peníze byly opravdu použity na úplatky a u jakých lidí konkrétně skončily. Proto nepadlo obvinění přímo z korupce.

Navíc nejsou k dispozici klíčoví svědci. Jeden už před několika lety zemřel, druhý je považován za nezvěstného v Ománu. Obvinění z praní špinavých peněz také předpokládá existenci takzvaného zločinného spolčení, a to by mohla Pouillyho obhajoba napadnout.

Rozsudek by mohl být znám 17. ledna. Čeká se však, že se proces protáhne o několik dalších týdnů.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nedávno uvedla, že v Česku v kauze gripenů asi už nikdo stíhaný nebude.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme