V Rakousku ubývá příznivců blokád

V Rakousku ubývá příznivců hraničních blokád po podání diplomatické protestní nóty k Temelínu. Teď blokády odmítá i hejtman Horních Rakous Josef Pühringer, který jinak patří k dlouholetým kritikům české jaderné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protitemelínští aktivisté | Foto: AntiAtom.info

Josef Pühringer vyzval hornorakouské aktivisty, aby v současné době nepokračovali v organizaci blokád na česko-rakouských hranicích. On sám se sice domnívá, že česká strana nótu rakouské vlády odmítne a pak se Rakousko žalobě na Českou republiku nevyhne. Do té doby však považuje blokádu hranic za nevhodnou. Stejně jako jeho stranický kolega vicekancléř, lidovec Molderer.

České opoziční strany kritizují vládu, že proti rakouským blokádám nevystupuje dost razantně. Předseda KSČM Vojtěch Filip například doporučil našim řidičům, aby na protest proti opakovaným demonstracím na hranicích nevyužívali služeb rakouských čerpacích stanic. "Aby ignorovali pumpy OMV, aby si uvědomili, že porušování základních principů výstavby Evropské unie není možné," řekl Filip

Premiér Mirek Topolánek odmítá kritiku opozice. Je přesvědčený o tom, že postoj české vlády vůči blokádám není měkký. Není podle něj cílem zhoršit vztahy s Rakouskem, ale vyřešit problémy, které mezi sebou máme.

Blokád protijaderných aktivistů si všímají i ve třetích zemích. Britští komentátoři upozorňují na to, že Rakousko, tak hrdé na ekologickou energetiku, odebírá stále víc elektřiny z Česka. Po teplé zimě totiž rakouské řeky nemají dostatek vody pro turbíny. Rakušané by se měli ptát, jestli energie, kterou doma používají, není právě z Temelína, napsaly britské Timesy.

Milada Richterová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme