V Rakousku vrcholí sčítání korespondenčních hlasů, rozhodnou o novém prezidentovi

Rakouské prezidentské volby jsou zatím stále ještě bez vítěze. Čeká se na sečtení korespondenčních hlasů. Prozatím vede Norbert Hofer z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska. Podle předběžných výsledků má několika procentní náskok před Alexanderem Van der Bellenem, kterého podporuje strana Zelených.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander van der Bellen (vlevo) a Norbert Hofer (archivní snímek)

Alexander van der Bellen (vlevo) a Norbert Hofer (archivní snímek) | Zdroj: Reuters

Norberta Hofera z (FPÖ) ve volebních místnostech podpořilo zhruba 51,9 procent voličů. Jeho protikandidát Alexander Van der Bellen podle předběžných výsledků získal asi 48,1 procent hlasů.

Favoritem je tedy sice Hofer, ale rozdíl je natolik těsný, že záleží na výsledku dnešního sečtení korespondenčních hlasů, kterých je podle odhadů zhruba 700 tisíc. A to je zhruba 10 procent z celkového počtu voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dramatické finále druhého kola volby rakouského prezidenta přiblížil zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Víme, že tentokrát je výsledek velice těsný. Norbert Hofer je zatím na první pozici pouze o 144 tisíc hlasů. A právě proto musíme počkat na výsledky korespondenční hlasů,“ poznamenala z Vídně politoložka Anna Durnová.

Jak zdůraznila, vysokou volební účast vyvolala situace, že do druhého kola se dostali kandidáti nevládních stran. Nezvyklé je i to, že jde o druhé kolo, což je od roku 1945 v Rakousku teprve potřetí.

Hofer, nebo Van der Bellen? Nový rakouský prezident bude znám až v pondělí

Číst článek

„Třetím faktorem je zcela jistě fakt, že někdo s krajně pravicovými názory by se mohl reálně stát prezidentem Rakouska. A to jistě řadu nevoličů i těch, kdo nešli k prvnímu kolu, dohnalo k volebním urnám,“ dodala Durnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O druhém kole volby prezidenta mluvili politologové Anna Durnová a Pavel Šaradín

Odhad rakouské veřejnoprávní televize dokonce na základě analýz spekuluje, že o obsazení úřady hlavu státy nakonec rozhodnou jen 3 tisíce hlasů, a to ve prospěch Alexandra Van der Bellena.

Norbert Hofer večer svým příznivcům řekl, že pro ty, kteří stojí za těmi správnými hodnotami, je Rakousko největší starostí. Jak také uvedl, věří, že když se nedostaví úspěch dnes, tak možná později.

Jeho protikandidát Alexander Van der Bellen řekl novinářům, že těsný výsledek očekával. Také uvedl, že v případě vítězství chce určitě zakopat příkopy vytvořené mezi podporovateli obou kandidátů, nikoli vytvářet nové.

Petr Vavrouška, mkp, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme