V Rakousku začíná proces s viníky kaprunské tragédie

V Salcburku začal dnes ráno jeden z největších soudních procesů historie Rakouska. Až do října bude hledat odpověď na otázku, kdo nese vinu na smrti 155 lyžařů, kteří v listopadu roku 2000 tragicky zahynuli při požáru horské lanovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kaprunská tragédie | Foto: Jitka Vocelková

Nejen soudní obhájci, šestnáct obžalovaných, ale i na padesát privátních advokátů se snaží dopídit pravdy. Své názory už písemně vypracovali a znovu před soudem budou obhajovat znalci jednotlivých oborů.

Už dnes je z dokumentace zřejmé, že k chybám došlo už při konstrukci a následné výrobě lanovky s nesmírně těsným prostorem pro cestující. Ve vagónu lanovky například chyběla dostatečná protipožární opatření a byla instalována nesprávná topná tělesa. Provozovatelé jsou zase podle obžaloby zodpovědní za nepovolené namontování ohřívače v kabině řidiče. Ohřívač poté způsobil požár.

Odborníci zdůrazňují, že v tomto procesu by nemělo jít o mstu pozůstalých, ale pokud možno o co největší spravedlnost a především vyvození důsledků, aby se podobné tragédie už neopakovaly. Obviněným hrozí až pětileté vězení. Závěrečný verdikt vynese soud zřejmě až koncem září.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme