V rakouských horách zahynuli dva Češi

Neděle v rakouských Alpách byla pro české turisty tragická. Čtrnáctiletý lyžař nepřežil náraz do stromu ve středisku Hochstein nedaleko Innsbrucku, v turistickém regionu Sportgastein zase zabila jednatřicetiletého muže lavina, kterou sám uvolnil. Laviny si v této turistické sezoně vyžádaly v Rakousku už více než 30 lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laviny v Alpách | Foto: Jan Rosenauer

Podle očitých svědků, které citovala agentura APA, se mladý lyžař z Česka držel nejprve ve sjezdové dráze, ale asi po deseti metrech z ní vyletěl, upadl na záda a ztratil kontrolu nad lyžemi. Tím se dostal mimo lyžařskou trať a při nárazu do stromu utrpěl smrtelné zranění.

Jednatřicetiletý skialpinista během túry v turistickém regionu Sportgastein začal hledat svého psa, který mu náhle zmizel. Lyžař ale vstoupil na sněhové pole a masu uvolnil. Lavina strhla muže 700 až 800 metrů. Podle četnictva byl nalezen už bez známek života.

Podle četníka muže na túře doprovázela také jeho přítelkyně. Ta prý neštěstí neviděla, protože mezitím pokračovala v pochodu. Zlatého retrívra, kvůli kterému český lyžař vybočil z plánované trasy, záchranáři později objevili živého. Bližší údaje o mrtvém vzhledem k ochraně osobních údajů úřady neuvedly.

Kromě českého turisty zemřeli o víkendu v Rakousku pod lavinou dalších tři turisté. Tragicky skončila dovolená v Salcbursku pro 47letého lyžaře z Dánska a v Tyrolsku se podcenění lavinového nebezpečí vymstilo i 23letému německému snowboardistovi a o dva roky mladšímu kolegovi z Nizozemska.

O minulém víkendu připravily o život tři německé turisty ve věku 29, 32 a 43 let, kteří vyrazili z vesnice Kaisers ve spolkové zemi Tyrolsko na horskou túru. Další dva alpinisté zahynuli začátkem tohoto týdne u Bad Goisernu v Horních Rakousích při lezení na ledopádu.

Nejvíce obětí z řad českých turistů si letos vyžádaly Vysoké Tatry. Čtvrtého ledna se obětí laviny stal osmatřicetiletý horolezec ze Zlínska, koncem února zahynul pod lavinou nedaleko Téryho chaty dvacetiletý snowboardista a o dva dny později zasypala lavina v Západních Tatrách dvaatřicetiletého Čecha z Bruntálska.

Od posledního lednového dne se pohřešují dva čeští horolezci ve Slovinských Alpách. Mladíkům ve věku 25 a 27 let se zřejmě osudnou stala cesta na nejvyšší horu Slovinska Triglav.

Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme