V řecké Olympii byla zažehnuta pochodeň pro hry v Riu

Na Panaténském stadionu v řecké Olympii byla zapálena olympijská pochodeň. Jeden ze symbolů her teď čeká dlouhá cesta, než bude za 106 dní zažehnut plamen v brazilském Riu de Janeiru při slavnostním ceremoniálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouť s olympijskou pochodní začal sportovní gymnasta Elefterios Petrounias | Zdroj: Reuters

Zapalování olympijské pochodně uprostřed ruin Olympie se v novodobé historii drží od berlínských her v roce 1936 a je inspirován dobrodružstvím Prométhea. Titán podle pověsti ukradl oheň samotnému Diovi a předal ho jako dárek lidské rase.

V dnešním podání jde obecně o obřad, kdy je za pomoci slunečních paprsků a konkávních zrcadel zažehnut plamen v samotném místě vzniku antických her.

Modlící se velekněžka pak plamen – pomocí malé keramické mísy a po uříznutí větve olivovníku, tedy symbolu míru – předává na stadionu prvnímu běžci olympijské štafety.

Tím, kdo začal ikonickou pouť, byl dnes sportovní gymnasta Elefterios Petrounias, světový a evropský šampion na kruzích z loňského roku.

Části pochodně se pohybují

Design olympijské pochodně pro Rio je inspirován vřelostí místních obyvatel. Pochodeň je vybavena unikátními pohyblivými svislými částmi, které postupně odhalují typické barvy Brazílie. Plovoucí efekt těchto segmentů navíc představuje úsilí sportovců.

V řecké Olympii byla zažehnuta olympijská pochodeň pro hry v Riu (foto z nácviku ceremoniálu 20. dubna 2016) | Foto: Reuters

Hořák má tvar trojúhelníků, jehož jednotlivé vrcholy zosobňují olympijské hodnoty: vznešenost, přátelství a respekt. Je vyrobena z recyklovaného hliníku a pryskyřice a váží kolem 1,5 kilogramu. Je vysoká 63,5 centimetru a po otevření pohyblivých segmentů měří 69 centimetrů.

Za týden oheň zamíří do Brazílie

Olympijský oheň bude putovat po Řecku, než bude 27. dubna předán organizátorům 31. letní olympiády z Ria de Janeira. Pak pochodeň čeká 95denní štafeta po Brazílii, která začne v hlavním městě 3. května.

Během ní urazí přes 20 tisíc kilometrů po zemi a 16 tisíc kilometrů ve vzduchu. Ponese ji kolem 12 tisíc lidí – každý zhruba 200 metrů, díky čemuž navštíví 329 měst.

Epická cesta vyvrcholí 5. srpna při zahajovacím ceremoniálu první olympiády na jihoamerickém kontinentu, který se uskuteční na legendárním stadionu Maracaná.

LOH 2016 - olympijská pochodeň | Foto: ČTK

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme