V Řecku přistál turecký vojenský vrtulník, pasažéři žádají azyl

V řeckém přístavním městě Alexandrupolis přistál turecký vojenský vrtulník s osmi muži na palubě. Pasažéři po zřejmě zmařeném státním převratu v Turecku, vyvolaném částí armády, požádali v Řecku o azyl. Atény prý žádost o azyl posoudí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Řecku přistál turecký vojenský vrtulník, vojáci požádali o azyl | Zdroj: ČTK

Ve vrtulníku typu Blackhawk cestovalo podle řeckého ministerstva obrany osm vojáků. Stroj přistál na severovýchodě Řecka, v řeckém vzdušném prostoru ho doprovázely dvě stíhačky. Posádka byla okamžitě zadržena kvůli ilegálnímu vstupu do země.

Na palubě stroje byli podle řeckých úřadů dva majoři, čtyři kapitáni a dva rotmistři. Turecké úřady ale hovoří o dvou majorech, kapitánovi a pěti vojínech. Podle zpravodajky BBC v Řecku může zmatení plynout z toho, že si vojáci odstranili z uniforem označení svých hodností.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu už oznámil, že Ankara požádá o vydání uprchlíků. Řecké úřady se ale žádostí budou zabývat.

"Budeme se řídit mezinárodním právem. Nicméně vezmeme v potaz, že je v jejich zemi viní z narušení ústavního pořádku a pokusu o svržení demokracie," uvedla mluvčí vlády premiéra Olga Gerovasiliová. Vrtulník typu Blackhawk chtějí Atény podle ní Turecku vrátit, "jakmile to jen půjde".

Část turecké armády se pokusila o státní převrat v pátek pozdě večer. Puč se ale podařilo zmařit, situace v zemi už je pod kontrolou, uvedl dnes premiér Binali Yildirim.

Prezidentský úřad nicméně vyzval občany, aby zůstali v ulicích, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat. Pokus o puč si podle posledních informací vyžádal nejméně 161 mrtvých a 1440 zraněných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme