V Řecku probíhá další generální stávka

Řecké školy nebo státní úřady jsou dnes zavřené. Nemocnice ošetřují jen akutní případy. Odbory totiž na dnešek vyhlásily další generální stávku. Stávka se dotkne hlavně vnitrostátních letů, omezeny ale budou i mezinárodní spoje. Odborářům vadí hlavně chystaná rozsáhlá privatizace státního majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace řeckých odborářů v Athénách proti úsporám | Foto: Martin Dorazín

„Řekové věří, že ekonomická krize se dá řešit i jinými způsoby než zvyšováním DPH, zdaňováním a snižováním platů a dotací. Tato politika zmrazuje řecký trh a lidé nemají na to, aby mohli normálně žít,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Andronika Čolasová.

Minimálně 67 procent obyvatel souhlasí s tím, že se musí šetřit a nějakým způsobem krizi čelit, ale myslí si, že způsob, který vybrala vláda, není ten nejlepší. Objevuje se celá řada teorií, jak by se to mělo dělat jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Řecku Andronika Čolasová referuje ve Světě o osmé o generální stávce a jejích příčinách

„Patnáct procent Řeků je nezaměstnaných, většinou ve věku 25-35 let, spousta obyvatel má půjčky, které si brali v okamžiku, kdy měli úplně jiné ekonomické možnosti. Spoustě lidem hrozí, že přijdou o byty a jiné nemovitosti. Základní nástupní plat je 475 eur,“ shrnuje Čolasová příčiny.

Řecká vláda chce prodat například část podílu v hlavní energetické firmě. Stát by si v ní i tak zachoval většinu, ale odbory jsou přesto proti. Vláda si od privatizace slibuje dodatečné rozpočtové příjmy i zvýšení konkurence v silně regulovaných sektorech ekonomiky.

Privatizaci po Řecích požaduje i eurozóna a Mezinárodní měnový fond. Experti těchto organizací kritizují fakt, že řecká vláda v poslední době v reformách polevila. I proto plán na záchranu zadlužené země před bankrotem selhává.

Stávka naruší i provoz některých leteckých společností. České aerolinky už zrušily dva páry letů mezi Prahou a Athénami.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme