V Řecku se ani po volbách nebude měnit vláda

V Řecku zůstane u moci pravicová vláda. Rozhodly o tom včerejší předčasné parlamentní volby. Vládu bude znovu sestavovat šéf strany Nová demokracie Kostas Karamanlis. Socialistické hnutí PASOK, které na konzervativce ztratilo skoro čtyři procentní body, tak bude nadále v opozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Kostas Karamanlis zdraví své příznivce po ohlášení výsledků řeckých voleb | Foto: AFP

Řecké předčasné volby vyhrála pravicová strana Nová demokracie premiéra Kostase Karamanlise. Po sečtení téměř sto procent hlasů je jasné, že Nová demokracie získala podporu necelých 42 procent řeckých voličů, zatímco její největší rival, opoziční socialistické hnutí PASOK něco málo přes 38 procent.

Premiér Karamanlis má nyní 48 hodin na to, aby předložil prezidentu republiky návrh na složení nové vlády. Jeho strana teď patrně sestaví vládu s těsnou většinou a pokusí se prosadit reformy, které by pozvedly ekonomiku druhého nejchudšího člena eurozóny.

Karamanlis obhájil svůj post i přes kritiku, která se na něj snesla po nedávných ničivých požárech. Jeho hlavní rival, socialistická strana PASOK, přiznal porážku a už hledá příčiny neúspěchu. Spekuluje se o případné výměně předsedy Jorgose Papandreua.

Obě dvě hlavní strany v porovnání s předchozími volbami ztratily. Posílily naopak dvě menší levicové strany, komunistická strana a radikálně levicová Syriza, a poprvé se do parlamentu dostali nacionalisté - krajně pravicová strana Lidová ortodoxní výzva (LAOS). Celkem se tedy do parlamentu dostalo pět stran z 21 kandidujících.

Oba vůdcové dvou nejsilnějších stran už také vystoupili na veřejnosti. Jorgos Papandreau přiznal svou porážku a připustil i sebekritiku. Premiér Karamanlis prohlásil, že vláda bude pokračovat ve svém díle s rozhodností a stabilitou.

Vládě Kostase Karamanlise se během uplynulého funkčního období podařilo vytvořit 200 tisíc nových pracovních míst a ztenčit schodek státního rozpočtu. I tak ale zůstává nezaměstnanost v Řecku nad evropským průměrem.

Ačkoliv je podle zákona účast voličů v Řecku povinná, neúčast dosáhla 25 procent.

Adam Weiss, Marie Matúšů, Kateřina Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme