V Řecku se uskuteční nové parlamentní volby. V předvolebních průzkumech vede levicová SYRIZA

V Řecku se o víkendu uskuteční opakované parlamentní volby. Jejich výsledek by mohl vyústit v odchod země z eurozóny. V předvolebních průzkumech vede levicová SYRIZA, která odmítá politiku škrtů, ale chce zůstat v eurozóně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Řecku o víkendu proběhnou opakované volby do parlamentu | Foto: Reuters

V ulicích zatím není vidět žádná předvolební kampaň, ani billboardy, kde by se strany snažily přesvědčovat voliče, že právě ony nabízejí tu správnou cestu, jak vyvést Řecko z krize.

„Myslím si, že Řekové hodně pociťují škrty a úspornou politiku vlády. Životní úroveň poklesla, což je vidět i v ekonomických statistikách,“ říká zvláštní zpravodaj v Řecku Pavel Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Řecku mluvil ve Světě o jedné Pavel Polák ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Řecko je už pátým rokem v hospodářské recesi, nezaměstnanost roste. „Je tady znát jistá frustrace, ale ta byla znát i před květnovými volbami. Neřekl bych, že by se příliš mnoho změnilo,“ myslí si Polák.

Mnozí analytici se obávají, že pokud zvítězí odpůrci úsporných opatření, může být výsledkem voleb odchod Řecka z eurozóny a následná panika na finančních trzích.

V předvolebních průzkumech zatím vede levicová strana SYRIZA, i když průzkumů je v Řecku víc. Liší se od sebe tím, která strana si volební průzkum zadává.

„Kdyby se to dalo zprůměrňovat, tak největší šanci na vítězství v řeckých volbách má levicová strana SYRIZA, která odmítá politiku škrtů. Nicméně si přeje zůstat v eurozóně. Jistou šanci na vítězství má i Nová demokracie. Konzervativci by se ke škrtům zavázali. Bude se rozhodovat mezi těmito dvěma stranami. Větší šance má podle průzkumu levicová strana SYRIZA,“ dodává Polák.

I s 30 procenty, což je nejoptimističtější odhad pro tuto stranu, by nedokázala vládnout sama a musela by jít do koalice. A je otázka, jakou koaliční stranu by získala.

Pavel Polák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme