V Řecku stávkují námořnické odbory. Doprava je paralyzována

Dvoudenní stávku zahájily řecké námořnické odbory. Protestují tím proti úsporným opatřením řecké vlády. Panhelénská námořní federace trvá na svých požadavcích ohledně pracovních smluv, platů a pojištění zaměstnanců. Se stávkou ale nesouhlasí velká část veřejnosti, omezí to totiž jak chod turismu, tak další důležité oblasti obchodu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořníci vyhlásili v Řecku 48 hodinovou stávku

Námořníci vyhlásili v Řecku 48 hodinovou stávku | Zdroj: Reuters

Pravoslavné Velikonoce, které tento týden začínají, jsou v Řecku největšími svátky v roce. Tisíce Řeků se v tomto týdnu přesouvají z místa na místo, především na řecké ostrovy. Stávka námořníků je tak připraví o plánovanou dovolenou, obchodníky a hoteliéry o jejich výdělek a farmáře o možnost dopravit své čerstvé zboží na místo určení. V současné době, kdy se země potýká s vážnou finanční krizí, je tento krok doslova ránou pod pás řecké ekonomice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stávce řeckých námořníků mluvila na Radiožurnálu spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu

„Lodní námořní doprava je pilířem dopravy v Řecku, protože jsou na ní závislé stovky řeckých ostrovů. Letiště existují jen na velkých nebo turisty hojně navštěvovaných ostrovech. I tak mohou mít turisté problémy s odjezdem. Hoteliéři volají po solidaritě, ale odboráři, jejichž velká část je ovlivňována komunistickou stranou, nechtějí poslouchat hlas lidu,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková-Stamu.

Z hlediska zásobování prý nepředstavuje dvoudenní stávka nic dramatického, místní ekonomiku ale zasáhne těžce. Pro turistiku je stávka ranou z milosti. Škody zaznamenají obchodníci a hoteliéři. Krétští zemědělci zase hledají způsob, jak na pevninu dostat svoje produkty.

Běžní Řekové jsou stávkou spíše rozzlobeni, k velkým demonstracím nebo projevům násilí ale zatím nedochází. „Naopak v přístavišti je celkem ticho a prázdno. Trajekty stojí smutně přivázané. Stojí tam náklaďáky, kamiony s čerstvým zbožím, které se mělo někam dostat,“ popisuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Pavla Smetanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Pavla Smetanová popisuje aktuální situaci

Vláda obvinila komunistickou stranu Řecka, že její odboráři stávku zorganizovali kvůli předvolebnímu boji.

„Podle údajů, které uvádějí řecká média, pracuje v lodní dopravě až 14 000 námořních dělníků a dalších profesí. Pouze tisíc je jich ale v odborech. Řecký námořní odborový svaz má 14 podsvazů. Devět z nich plánovalo, že stávku v rámci veřejného zájmu ukončí. Podvazy ovlivňované komunistickou stranou ale narušily demokratické hlasování a ke stávce nakonec došlo,“ pokračuje Dorňáková-Stamu.

„Jeden z majitelů lodní firmy dokonce uvedl, že stávkují odboráři, kteří mají extra vysoké platy, 10 000 až 15 000 eur. Minimální mzda je přitom v Řecku 600 eur. Vláda se nechala slyšet, že pokud bude stávka pokračovat, přinutí lodě odplouvat takzvanou civilní mobilizací,“ dodává Dorňáková-Stamu.

Řečtí námořníci tak zřejmě nemají velkou šanci, že stávkou dosáhnou splnění svých požadavků. „Stávající prozatímní vláda teď už nic nebude měnit ani řešit, protože všichni si před volbami, které mají být zřejmě 6. května, chtějí nahrabat co nejvíce příznivců a co nejvíce hlasů, takže nikdo teď nebude dělat žádné rozhodnutí, pokud to nebude nezbytně nutné. Ani jedním, ani druhým směrem,“ uvažuje Smetanová.

Ivana Šulcová, pir, Soňa Dorňáková Stamu, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme