V Reykjavíku zemřel legendární americký šachista Bobby Fischer

V islandské metropoli Rejkjavíku včera zemřel v necelých pětašedesáti letech někdejší šachový mistr světa Bobby Fischer. Americký rodák na svou vlast později zanevřel a ona zanevřela na něho. Občanství ostrovní země přijal hlavně proto, aby nemohl být, jako americký občan, vydán do Spojených států, kde mu hrozilo vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy | Foto: volny.cz

Ohromný talent prokázal už v patnácti letech, kdy se stal nejmladším šachovým velmistrem. Do historie se ale Bobby Fischer nesmazatelně zapsal tam, kde zemřel - v Reykjavíku. Psal se rok 1972, když tam porazil v bitvě století sovětského velmistra Borise Spasského a stal se tak mistrem světa.

Světovým šachistům kraloval další tři roky, poté ale profesionální scénu opustil. Znovu o sobě dal vědět na začátku devadesátých let minulého století, kdy na území tehdejší válkou zmítané Jugoslávie sehrál s Borisem Spasským reprízu legendární partie, čímž porušil mezinárodní sankce.

Později Bobby Fischer proslul projevením radosti z teroristických útoků na Spojené státy v září 2001. Fischer se zřekl amerického občanství, před úřady své rodné země se skrýval v Japonsku a v poslední životní etapě na ostrově v severním Atlantiku.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme