V Rijádu jednají oponenti syrského režimu. Cílem je najít společnou řeč pro vyjednávání s Damaškem

Vůbec poprvé od začátku války v Sýrii v roce 2011 spolu jednají zástupci syrských opozičních stran. Více než sto zástupců jednotlivých frakcí vystupujících proti režimu prezidenta Asada se sešlo v Saúdské Arábii. Pokusí se sjednotit na stanovisku, s nímž by se zapojily do rozhovorů s Damaškem. Pozvánku nedostali Kurdové, naopak se schůzky účastní i radikální islamisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rijád v Saúdské Arábii. Postup Islámského státu zvýšil obavy Rijádu, že se boje přelijí do Saúdské Arábie

Rijád v Saúdské Arábii. Postup Islámského státu zvýšil obavy Rijádu, že se boje přelijí do Saúdské Arábie | Foto: public domain, Ammar Shaker

V Rijádu se tak u jednoho stolu poprvé scházejí členové desítek skupin, nacionalistických i islamistických se zástupci Národní koalice sil revoluce a syrské opozice, která sídlí v Istanbulu a je považována za hlavní politickou sílu opozice, přestože v samotné Sýrii nemá příliš velký vliv.

Cílem historického jednání je najít společnou řeč pro další vyjednávání o budoucnosti Sýrie.

Jde ale také o vlastní aktivitu jednoho z nejdůležitějších hráčů v letitém syrském konfliktu, tedy Saúdské Arábie, která patří k největším odpůrcům režimu Bašára Asada a nadále podporuje řadu skupin bojujících proti vládě v Damašku včetně radikálů, a to jak finančně, tak i zbraněmi.

Rusko potvrdilo odpálení první rakety ze Středozemního moře

Číst článek

Dosažení kompromisu bude velmi obtížné, některé organizace totiž nepožadují odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada už během přechodného období.

Problémem jsou hlavně dvě radikální islámské organizace - Džájíš al-Islám operující především u hlavního města Damašku a Ahrár aš-Šám, které si v ničem nezadají se syrskou odnoží Al-Káidy, tedy Frontou an-Nusrá nebo Islámským státem.

Zejména pak Ahrár aš-Šám, konzervativní salafistická skupina, která je dobře organizovaná, má deset až dvacet tisíc bojovníků včetně zahraničních. Spolupracuje také s Al-Káidou, často bojuje bok po boku proti vládním jednotkám, i proto je častým terčem současných ruských náletů. Američané ji bombardovali jen výjimečně.

Syrský Homs opouštějí poslední povstalci, město se vrací pod kontrolu Asadova režimu

Číst článek

Pozvánku k jednání v Saúdské Arábii nedostali Kurdové, kteří přitom patří k hlavním silám bojujícím proti Islámskému státu.

Jejich vize budoucnosti Sýrie je totiž odlišná od cílů arabských skupin. Některé z nich prosazují i zavedení islámského práva šaría, naopak kurdské milice nevystupují otevřeně proti Asadovu režimu.

Narozdíl od organizace Ahrár aš-Šám, která hned na úvod jednání prohlásila, že Asad musí být postaven před soud.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se dál zhoršují, Turecko nevylučuje sankce vůči Rusku

Číst článek

Situace v samotné Sýrii je však zcela odlišná, dále pokračují rusko-syrské nálety nejen proti Islámskému státu a Moskva trvá na tom, že o osudu prezidenta Asada mají rozhodnout sami Syřané.

Jednání, které má pokračovat do čtvrtka, se koná za mimořádně přísných bezpečnostních opatření v jednom z rijádských hotelů, odkud byli předem vykázáni novináři.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme