V Římě vrcholí přípravy na konkláve, které zvolí nového papeže

Zatímco papež Benedikt XVI. dnes končí v úřadě, do Říma se sjíždějí kardinálové k volbě jeho nástupce. Přesný termín ještě není známý, spekuluje se však, že by konkláve mohlo začít kolem 10. března. Shromáždění bude důsledně uzavřené, kardinálové nesmí používat telefony ani internet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející papež Benedikt XVI. se ve Vatikánu rozloučil s kardinály. Právě ti budou vybírat jeho nástupce

Odcházející papež Benedikt XVI. se ve Vatikánu rozloučil s kardinály. Právě ti budou vybírat jeho nástupce | Zdroj: ČTK

Ti, kteří do Říma dorazili, se o volbě nového papeže už radí a připravují kandidatury. O tom, kdo bude novou hlavou římskokatolické církve, ale nerozhodnou jen kardinálové.

Ve značné míře budou ovlivňovat kandidatury i různá hnutí existující v rámci katolické církve jako Focolarini, neokatechumenálové, charismatici, mocné italské hnutí Komunione e leberazione, komunita SantÉgidio (svatého Jiljí), Opus Dei a další.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu mluvila o výběru nového papeže spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Kardinálové budou ze svých řad volit pravděpodobně muže, který bude schopen dát nový impulz evangelizaci, ale zřejmě budou brát zřetel i na to, co svou abdikací narýsoval Benedikt XVI. - aby nový papež byl energický, schopný potírat nešvary a modernizovat katolickou církev.

Kandidátů na úřad nejvyššího pontifika je více. Ale jak říkají Římané, kteří s volbami papeže mají staleté zkušenosti, kdo jde do konkláve s nadějí, že bude zvolen hlavou církve, téměř vždy odchází opět jako kardinál.

Benedikt XVI. opouští svůj úřad. Přesně ve 20 hodin přestane být papežem

Číst článek

Kolem kandidatur se zřejmě rozpoutává ostrý zákulisní boj. Když se začalo mluvit o tom, že nový papež by měl být italský, dostaly se na veřejnost tajné dokumenty o neřestech kurie, kde je hodně Italů.

Silným kandidátem byl newyorský kardinál Dolan, američtí věřící se však postavili proti, protože nereagoval dost energicky například na pedofilní skandály kněžích.

Benedikt XVI. se uchýlí do kláštera, který založil jeho předchůdce

Číst článek

Odcházející papež Benedikt XVI. oznámil své rozhodnutí rezignovat 11. února, a to z důvodu pokročilého věku a - jak sám řekl - pro dobro církve. V úřadu hlavy římskokatolické církve byl od dubna 2005, tedy necelých osm let.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Vědunka Lunardi, Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme