V Rio de Janeiru už zaduněla karnevalová samba, zatím jen nanečisto

Karneval v Rio de Janeiru už se zase blíží. Vystoupení na sambodromu je pro tisíce členů školy samby radost, ale také stres, protože je to vystoupení soutěžní. Nic se proto nesmí ponechat náhodě. Přímo na slavném karnevalovém stadionu mohou trénovat předem jen jednou. I tak si to však dovedou užít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazílie, Rio de Janeiro. Nácvik karnevalového průvodu na sambodromu

Brazílie, Rio de Janeiro. Nácvik karnevalového průvodu na sambodromu | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Nad Rio de Janeirem se setmělo, začal padat večerní vlahý letní deštík. Ale na sambodromu se naopak rozsvítilo.

Reflektory ozářily tribuny, které jsou zhruba z poloviny zaplněné a na začátku několik set metrů dlouhé soutěžní dráhy pro sambu přešlapují za rytmického bubnování tisíce lidí, kteří budou moci za měsíc a půl naostro vyrazit na soutěžní defilé na slavné dráze na třídě Markýze ze Sapucaí.

Temiz je jedna ze tří žen, které vypadají jako trojčata – jsou ve stejných šatech, všechny zpívají a také sledují zpoza plotu cvrkot na sambodromu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zkouškách na letošní karneval v Riu de Janeiro natočil jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

„Můžeme si užít zábavu právě dnes tady na zkoušce. V den soutěžního defilé panuje takové napětí, že si člověk takovou zábavu neužije… Ale už půjdeme na řadu, tak se musíme taky soustředit,“ říká Temiz.

Teď právě kolem prošly tanečnice. Je vidět, že to ještě neprožívají úplně na sto procent. Navíc ještě na sobě nemají kostýmy, ale jen trička se speciálním potiskem se jménem školy samby. Jsou to památeční trička přímo pro dnešní nácvik.

Nejsou tady ani známé alegorické vozy, místo nich projíždějí po dráze jen jakési malé vozíky.

Trojice žen už zkušenýma očima sleduje, jak si vede předchozí škola samby – samy vystupují ve více školách, vždy jako takzvané baianas, babičky z Bahíe. Ty se poznají podle obrovských metrových nakasaných sukní – teď ovšem mají jen lehké erární šaty. A ještě že tak, říká drobná Lenita.

„Normálně má náš kostým 40 až 50 kilo. Teď v nich naštěstí nemusíme, ale už je mají skoro ušité. Každý rok slibují, že těžké nebudou – ale nakonec vždycky jsou,“ podotýká Lenita.

Zatímco jedna škola samby už prošla, druhá se teprve na začátku sambodromu chystá. A opodál šikuje své řady další, škola Estácio de Sá.

Do toho z autobusů či taxíků zastavujících u kraje široké Třídy prezidenta Vargase vyskakují poslední tanečnice. Posedávají na obrubnících, ještě bosé, u nohou „služební“ střevíce s vysokými podpatky.

Brazílie, Rio de Janeiro. Nácvik karnevalového průvodu na sambodromu | Foto: David Koubek

A chystá se i motor celé školy samby – z nákladního auta vykládají chlapi řetězem z ruky do ruky bubny – pokládají je na zem a ladí.

„Musíme všechny vyzkoušet. Buçuca, jeden z nejstarších mistrů, nástroje ladí, abychom mohli správně zkoušet. Celkem vozíme 300 bubnů,“ říká Nelson a na chvíli se zastavil mezi vykládáním těch největších. Malé bubínky, rolničky a plíšky si nosí sami muzikanti.

Jsou tu i policejní auta, stojí, blikají – jako by snad chtěla ještě zvýšit už tak velké napětí.

A mezitím vše řídí lidé s vysílačkami na uších. To je skupina harmonie, koordinátoři, kteří se starají o to, aby všichni přišli včas a na sambodromu držel průvod hezky pohromadě a nikde se nezadrhl.

„Napětí je obrovské, přijeli jsme dát všem na frak. Ta opravdová show se dá udělat jen tady,“ říká o tréninku jedna z hlavních koordinátorek Patrícia Brasilová a všechny rovná do latě, hlavně ty, co jdou pozdě.

Na mě se směje, ale ani tak mi neprozradí, co bude její škola Estácio de Sá letos předvádět: „To je ještě tajemství… uvidíte na sambodromu!“

Brazílie, Rio de Janeiro. Nácvik karnevalového průvodu na sambodromu | Foto: David Koubek

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme