V roce 2011 se také stalo

Ve čtyřech zemích jižní Evropy, ohrožených dluhovou krizí, se vyměnily vlády. V Řecku a Itálii prosazují reformy technokraté, ve Španělsku a Portugalsku pravicové vlády vzešlé z předčasných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba William Kate Británie | Zdroj: ČTK

Kvůli sporům o pomoc eurozóně padl slovenský kabinet Ivety Radičové. „Je mi líto, že koaliční partner nepřijal naídku namožný kompromis,“ uvedla tehdy Radičová.

Srbsko zadrželo a vydalo tribunálu v Haagu někdejšího velitele armády bosenských Srbů Ratka Mladiče a také posledního ze seznamu srbských hledaných, Gorana Hadžiče.

Baskická separatistická organizace ETA skončila s teroristickými útoky a vydíráním: „Eta se rozhodla definitivně ukončit svou ozbrojenou činnost,“ oznámil na televizním záznamu jeden ze tří zahalených mužů. Za 43 let zabili baskičtí teroristé na 800 lidí.

Anders Behring Breivik | Foto: ČTK

Jediný člověk postřílel na norském ostrově Utoya 69 převážně mladých lidí. Jeho bombova v centru Oslo zabila osm osob. „Norsko je otevřená a tolerantní společnost. Jen otevřenou debatou můžeme překonat extremismus a netoleranci,“ odmítl jeho čin i pohnutky norský premiér Jens Stoltenberg.

Kromě zemí takzvaného Arabského jara se proti vládám protestovalo v dalších zemích - Španělsku, Řecku i Spojených státech.

Američtí vojáci se definitivně stáhli z Iráku. „Postavili jste se za Ameriku, Amerika se těď postaví za vás,“ sliboval mimo jiné prezident Obama. S konfliktem na jeho začátku v roce 2003 souhlasilo téměř 80 procent Američanů.

Velká Británie zažila královskou svatbu: následník trůnu, princ William, si vzal Kate Middletonovou. Slavný balkónový polibek, ketrý zavedl Charles s Dianou se dokonce proměnil v polibky dva.

Posledním letem raketoplánu Atlantis v červenci definitivně skončí éra raketoplánů | Foto: NASA

V Evropě se oženil i úřadující panovník: Monacký kníže Albert II. si vzal Charlene Wittstockovou.

Červnovým letem raketoplánu Atlantis ukončili Američané program těchto vesmírných plavidel. Pro tisíce zaměstnanců NASA znamená konec raketoplánů výpověď. Mezinárodní vesmírná stanice se teď pro dopravu lidí bude muset spoléhat jen na ruské rakety.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ 2011

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme