V Rotterdamu začal první soud se somálskými piráty v Evropě

Somálští piráti poprvé stanuli před evropským soudem. Proces s pěti obžalovanými začal nizozemském Rotterdamu. Za pokus o únos nákladní lodi v Adenském zálivu jim hrozí až dvanáct let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské lodě u somálských břehů, kde útočí piráti | Foto: www.navy.mil

Obžalovaní Somálci čelí obvinění, že se loni 2.ledna pokusili obsadit obchodní loď plující pod vlajkou Nizozemských Antil. Ohrožovali ji samopaly a raketami. Na pomoc přišla dánská fregata, která je i s jejich rychlým člunem zajala.

Od té doby byli muži podezřelí z pirátství ve vazbě v Bahrajnu a později v Nizozemsku. Soud s nimi má podle odhadů mluvčího okresního soudu v Roterdamu trvat asi pět dní. Rozsudek se mají dozvědět v polovině června.

Vůdci skupiny mužů ve věku od 25 do 45 let hrozí 12 roků za mřížemi. Ostatním z pětice obžalovaných 9 let vězení. Rozhodně ale nedopadnou tak, jako jejich krajané souzení minulý týden v Jemenu. Za únos tankeru tamní tribunál odsoudil šest somálských pirátů k trestu smrti.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme